Al doilea biciclist mort pe șoselele din județ, în această săptămână



Al doilea biciclist mort pe șoselele din județ, în această săptămână
Al doilea biciclist mort pe șoselele din județ, în această săptămână

Un bărbat din comuna Vama a suferit leziuni incompatibile cu viața după un accident rutier în care a fost implicat pe raza localității, în timp ce se deplasa pe bicicletă. Este al doilea accident mortal cu implicarea unui biciclist, în această săptămână.
În ambele cazuri, accidentele au avut loc din vina bicicliștilor.
Din cercetările polițiștilor rezultă că miercuri seară, în jurul orei 21.00, un șofer de tir, care circula pe DN 17, care leagă Suceava de Ardeal, pe raza comunei Vama, spre Suceava, l-a accidentat pe localnicul care, în calitate de biciclist, se deplasa în aceeași direcție, dar pe partea stângă a părții carosabile, spre municipiul Suceava și care a schimbat brusc direcția de deplasare spre dreapta, fără să se asigure, intrând pe banda regulamentară a tirului și fiind omorât pe loc.
Luni noapte, la Dolheștii Mici, un bărbat care se deplasa pe lângă bicicletă, pe marginea drumului, a încercat să se urce pe aceasta, s-a dezechilibrat, moment în care a intrat brusc pe carosabil și în a fost acroșat cu partea laterală dreapta de un autoturism Audi, condus de un șofer care se deplasa în aceeași direcție de mers și care nu ar fi avut cum anticipa ieșirea biciclistului în fața sa. Cel puțin asta au stabilit polițiștii rutieri în cadrul anchetei preliminare.
Din păcate, bărbatul lovit de mașină a decedat în urma impactului.



Recomandări

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu
O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș

Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro
Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte
O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

Directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș, trimis în judecată pentru că a provocat un accident în timp ce era băut la volan

Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro
Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro

Un tânăr care a comis un accident rutier acum mai bine de cinci ani a fost trimis să mediteze la pușcărie

Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism
Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism