S-au desemnat câștigătorii concursului „Zilele elevului arhitect”, ediția a VIII-a, eveniment care a mobilizat elevii din clasele terminale de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava și de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani.
Premiul anual pentru arhitectură – promoția 2026 – a fost câștigat de Ioana Maria Steluța Colban, elevă în clasa a XII-a C, la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava.
Premiul Filialei Nord-Est a OAR – Suceava: Andreea Lelcu, clasa a XI-a C, Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, pentru lucrarea „Pavilion”; Premiul UAR Suceava-Botoșani: Miron Ionuț, de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani, pentru lucrarea „Aluminaire House”; Premiul Filialei Suceava a Uniunii Artiștilor Plastici (Desen, Pictură, Grafică): Maria Knihinschi, clasa a XII-a C, de la Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani, pentru lucrarea „Detaliu Gotic”; Premiul Tinerilor Arhitecți: Noemi Guriță, Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, pentru lucrarea „Porumbescu între tradiție și modernitate și Cetatea de Scaun”; Premiul Primăriei municipiului Botoșani: Elisa Elena Bălăucă, Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani, pentru lucrarea „Locuință abandonată a unui artist”.
Expoziția-concurs „Zilele elevului arhitect” a fost găzduită de fosta Uzină de Apă – sediul breslei zonale a arhitecților Suceava. Manifestarea se desfășoară la finalul anului de învățământ și implică liceele cu program vocațional de arhitectură și arte vizuale de pe raza județelor Suceava și Botoșani. Elevii din cele două județe și-au expus lucrări realizate în acest an școlar, cuprinzând o selecție cu cele mai reușite proiecte de arhitectură, machete, desene, lucrări de pictură și grafică.

- Felicitări. Îndemnuri
Vernisajul care a marcat festivitatea de deschidere a fost moderat de arhitectul Ion Andriu, președintele structurii locale a Uniunii Arhitecților din România, fost cadru didactic la Colegiul de Artă Sucevean, care i-a îndemnat pe tinerii viitori arhitecți sau artiști plastici să depună în continuare eforturi pentru o documentare temeinică și o bună pregătire inclusiv și la celelalte materii, căci talentul fără muncă nu poate fi valorificat niciodată la nivelul aspirațiilor.
Vorbitorul a felicitat călduros atât elevii expozanți, cât și cadrele didactice îndrumătoare pentru ținuta și nivelul lucrărilor prezentate, anul acesta de o calitate evident superioară edițiilor anterioare, aceasta constituind o dovadă a muncii și implicării elevilor, dar și activității dedicate a profesorilor de specialitate.

- Juriu
Un juriu format din arhitecți cu responsabilități în organizațiile breslei locale, cadre didactice, dar și foști elevi deveniți la rândul lor profesori sau arhitecți practicanți, a selecționat conform unui regulament și a unor criterii valorice prestabilite lucrările care au primit premii din partea organizatorilor, respectiv filialele locale ale Ordinului Arhitecților din România (OAR), Uniunea Arhitecților din România (UAR), Filialei Suceava a Artiștilor Plastici (UAP), tinerilor practicanți și respectiv Primăriei Botoșani.
Această manifestare a fost inițiată ca un stimulent pentru perfecționarea activității de învățământ vocațional, având ca scop un viitor impact concret asupra producției de arhitectură și urbanism a viitorilor studenți și specialiști practicanți.
„Se urmărește astfel depistarea și decantarea viitoarelor valori reale pentru a li se asigura condițiile optime de evoluție și evitarea viitoarei marginalizări sau tendințelor de plecare spre alte zări, în cazul în care ar constata că ar avea contact cu un mediu de activitate insuficient de încurajator. S-a remarcat ingeniozitatea soluțiilor și expresivitatea machetelor prezentate de elevii Colegiului <Ciprian Porumbescu> sau acuratețea graficii și calitatea deosebită a desenelor executate de elevii botoșăneni de la Liceul de Artă <Ștefan Luchian>”, a transmis arh. Ion Andriu, președinte UAR Suceava-Botoșani.

- Alocuțiuni
În cadrul evenimentului au mai luat cuvântul noul președinte al Filialei Nord-Est a OAR, arh. Florin Manole, care a urat bun venit tuturor participanților și s-a declarat impresionat de numărul tinerilor participanți, nivelul exponatelor și a făcut o serie de recomandări decurgând din experiența profesională de elev, student și arhitect proiectant. Le-a promis actualilor elevi absolvenți că sunt bine primiți și așteptați cu viitoare implicări profesionale la sediul breslei indiferent dacă sunt suceveni sau botoșăneni.
S-au adresat participanților și arhitectul Constantin Haralamb, noul vicepreședinte responsabil pentru zona Botoșani din partea Filialei Nord-Est a OAR, care a mulțumit cadrelor didactice, dar și reprezentanților Primăriei Botoșani pentru sprijin, dar și profesorul Iulian Asimionesei, cadru didactic la secțiunea arte plastice a Colegiului de Artă sucevean și reprezentant al UAP.
Din partea cadrelor didactice implicate în organizarea manifestării s-au adresat cu căldură și încurajări propriilor elevi dr. arh. Georgiana Larisa Popa, de la Colegiul „Ciprian Porumbescu”, și arh. profesor Monica Gabriela Ailincăi, de la Liceul de Artă ”Ștefan Luchian”, promițând viitoare participări cu o ținută tot mai elevată.
Alexandru Agavriloaie, arhitectul-șef al municipiului Botoșani, fost cadru didactic la această unitate de învățământ, a promis în continuare sprijin și colaborare din partea structurii administrative.
Ultima intervenție a aparținut arh. Constantin Gorcea, ctitorul reconversiei Uzinei de Apă și membru în Senatul UAR, care a relevat frumusețea și provocările meseriei de arhitect și a invitat tinerii elevi și viitori studenți să revină cu proiecte, colaborări și viitoare acțiuni alături de actualele gazde și organizatori.
„Manifestarea s-a încheiat la etajul locației, unde participanții s-au retras schimbând opinii și impresii despre exponatele prezentate, despre modul de desfășurare a anului de învățământ, strategii și planuri de viitor. Cadrele didactice au făcut o analiză interactivă privind programa și metodele de predare în învățământul vocațional. Considerăm că manifestarea constituie un argument și o speranță că și pentru acest domeniu există perspective de progres”, a concluzionat arh. Ion Andriu.






