miercuri, 19 mar 2008 - Anul XIII, nr. 66 (3747)

Gloria Bistriţa - Universitatea Cluj, scor 2-0

Miercuri, 19 Martie 2008 (20:00:38)

Echipa Gloria Bistriţa a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
  Golurile au fost marcate de Tilincă '63 şi R. Dobre '67.

Gloria Bistriţa a deschis scorul în minutul 63, prin Cosmin Tilincă. Atacantul gazdelor a profitat de o nesincronizare între portarul belgian Merlier şi doi fundaşi clujeni şi a înscris din apropiere.

Gazdele au majorat diferenţa în minutul 67, când Răzvan Dobre, liber la 11 metri, a marcat cu capul la colţul lung, după o centrare de pe partea stângă.

Gloria Bistriţa: 12. Tătăruşanu - 24. D. Matei, 18. Frăsinescu, 25. D. Toma, 15. Fl. Ganea - 2. M. Rus (30. Turcu '68), 14. Achim, 21. Nalaţi (27. Dumitra '60), 16. R. Dobre - 7. Coroian, 29. Negrean (9. Tilincă '46). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Universitea Cluj: 33. Merlier - 6. S. Rădoi, 27. Bilica, 30. Şoltuz, 14. Dancia - 22. Bundea, 26. Edivan, 25. Boudarene, 20. Savu - 10. Goga, 11. Cl. Răducanu (15. Băd '70). Antrenor: Meszaros Alpar.

Cartonaşe galbene: Tilincă '60, Turcu '84 / Şoltuz '37, Edivan '76.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Lucian Dan (central), Eduard Dumitrescu, Ovidiu Maier (asistenţi) şi Laurenţiu Danşa (rezervă). Observatori au fost delegaţi Mircea Călin şi Cornel Sorescu.

Gloria Bistriţa a obţinut prima victorie după trei remize consecutive: 0-0 cu FC Vaslui şi Dacia Mioveni şi 1-1 cu Dinamo Bucureşti.

În minutul 55 al meciului, la Reghin a început să ningă.

La partidă au asistat 1.500 spectatori. Echipa Universitatea Cluj a fost încurajată la Reghin de 300 de suporteri, în timp ce galeria echipei Gloria Bistriţa a fost formată din mai puţin de 20 de persoane.

În repriza a doua, la scorul de 2-0, preşedintele Universităţii Cluj, Anton Doboş, a rupt un scaun de plastic de la tribuna oficială, după ce l-a lovit cu picioarele, el fiind avertizat de oamenii de ordine să se liniştească.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Gloria Bistriţa - Universitatea Cluj, scor 2-0.
 Vizualizări articol: 581 |