Transfer

Un etaj al Spitalului Suceava, dedicat pacienților COVID, care sunt deja transferați de la Pneumologie



Etajul IV al Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava este dedicat izolării și tratării pacienților cu COVID-19. Prefectul de Suceava, Alexandru Moldovan, a declarat, sâmbătă, că transferul acestora din secția Pneumologie a spitalului vechi a început deja, după ce Direcția de Sănătate Publică Suceava și-a dat avizul, cu condiția expresă a separării complete a circuitelor. Moldovan a declarat că la această oră în spital sunt internați 317 pacienți, dintre care 149 cu COVID-19.
„Condiția cu care DSP a acordat acest aviz este respectarea întocmai a separării circuitelor și a protocoalelor medicale”, a declarat prefectul. Întrebat dacă vor mai fi și alte spații care vor fi dedicate pacienților infectați cu COVID, în condițiile în care numărul acestora va crește, prefectul a răspuns că „deciziile medicale le iau specialiștii din domeniu” și că „dacă există cea mai mică șansă să păstrăm actuala structură a Spitalului Județean Suceava, eu voi fi alături de ei, solidar cu personalul medical de la Suceava”.



Recomandări

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Directorul DSV Suceava face apel la responsabilitatea celor care lucrează în bucătării și a șefilor acestora

Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava
Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava

Încă un doctor a ajuns în arest. Procurorii de la DIICOT au cerut arestarea sa într-un dosar privind droguri și regimul substanțelor interzise