Tinerii sportivi din județul Suceava care au urcat pe podiumurile naționale în această primăvară vor fi recompensați financiar pentru efortul lor. În ședința ordinară de joi, 25 iunie a.c., consilierii județeni vor analiza un proiect de hotărâre care propune alocarea sumei totale de 70.000 de lei din bugetul propriu pentru premierea medaliaților de la box și a echipei feminine de handbal a Liceului cu Program Sportiv (LPS) Suceava.
Inițiat de vicepreședintele Nicolae Robu, proiectul vine ca o recunoaștere a muncii depuse de sportivi și antrenori. „Consiliul Județean manifestă o preocupare permanentă pentru promovarea, susținerea și recunoașterea valorilor sportive”, se arată în referatul de aprobare.
Primele recompense individuale, în valoare de 5.000 de lei fiecare, sunt pentru doi pugiliști de la Clubul Sportiv Municipal Suceava, pregătiți de antrenorul Alexandru Vornicu. Aceștia au obținut locul I și medalia de aur la Cupa României de Box pentru Cadeți, competiție desfășurată între 25 și 31 mai a.c. la Năvodari: Robert Bîrtoi, campion la categoria 42 kg și Rudolf Nicolo Hreniuc, campion la categoria 50 kg.
- Vicecampioanele naționale de la LPS Suceava, premiate în bloc
Cea mai mare parte a fondurilor de premiere, respectiv 60.000 de lei, va ajunge la echipa de handbal feminin, junioare 2 și 3, de la LPS Suceava, coordonată de profesorul Florin Ciubotariu. Fetele au realizat o performanță remarcabilă pentru sportul local, obținând medalia de argint la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, desfășurată la Constanța, în perioada 10-13 mai a.c., și titlul de vicecampioană națională la turneul final de la Brașov, din 27-31 mai a.c.. Este prima medalie din istoria handbalului feminin sucevean la acest nivel și fiecare dintre cele 20 de handbaliste din lot va primi un premiu de câte 3.000 de lei.
Lista sportivelor care au contribuit la acest succes remarcabil este următoarea: Teodora Elena Țurcă, Roberta Ioana Ieremciuc, Alisia Maria Roman, Andreea Codreanu, Andreea Maria Lazarovici, Alexandra Georgiana Păduche, Alexia Maria Petruneac, Iulia Ecaterina Ailenei, Ariana Maria Râșca, Letyția Maria Atodiresei, Alessia Ioana Grigoraș, Lavinia Foka, Ioana Bianca Balan, Ștefania Cunițchi, Daria Natalia Bălan, Iustina Valentina Palaghia, Teodora Coroamă, Diana Maria Ivan, Ioana Bota și Andra Maria Ignătescu. Prin acest gest, autoritățile județene doresc să stimuleze sportul de performanță și să ofere tinerelor talente motivația necesară pentru a continua pe drumul victoriei.






