În instanță

Sindicaliștii din Poliția de Frontieră Suceava și-au dat întâlnire cu șefii la Tribunal



Se judecă pentru drepturile lor. Sindicaliștii din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Suceava și-au acționat în instanță șefii, dar și reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor și ai Ministerului de Finanțe. Cele două acțiuni formulate de sindicaliști au fost înregistrate la Tribunalul Suceava și vizează obținerea unor drepturi neachitate în cursul anilor trecuți. Cei peste 400 de sindicaliști reclamă că în perioada 2004-2006 nu au încasat primele de concediu stipulate în lege și la care ar fi avut dreptul, iar în cursul anului 2005 nu au primit sporul de fidelitate, care merge de la 4 la 20%, în funcție de vechimea în muncă. Acțiunile polițiștilor de frontieră din Suceava nu sunt primele de acest gen din țară. Reprezentanții altor Inspectorate Județene ale Poliției de Frontieră se judecă deja de mai mult timp cu superiorii, în unele cazuri fiind pronunțate și hotărâri prin care sindicaliștii au avut câștig de cauză și urmează să-și încaseze drepturile restante.



Recomandări

Finanțiștii din Suceava și mai multe județe ale Moldovei au protestat în fața Direcției Regionale Antifraudă față de noua lege a salarizării unitare

Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare
Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare