Localitățile în care mai sunt cazuri de Covid: Vatra Dornei, Frătăuții Noi, Gălănești și Ostra



Localitățile în care mai sunt cazuri de Covid: Vatra Dornei, Frătăuții Noi, Gălănești și Ostra
Localitățile în care mai sunt cazuri de Covid: Vatra Dornei, Frătăuții Noi, Gălănești și Ostra

Patru localități din județul Suceava mai înregistrează cazuri de Covid-19 active: Vatra Dornei, unde mai sunt două cazuri, Frătăuții Noi – două cazuri, Gălănești -un caz și Ostra -un caz. Celelalte 110 localități din județ nu mai au nici un caz activ.
La nivelul județului, în ultimele 24 de ore au fost internate 3 persoane diagnosticate cu Covid – 19, în același interval de timp fiind externată o persoană.
Din totalul celor 569 de pacienți internați în Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, 5 pacienți sunt diagnosticați cu Covid-19, cu forme medii de boală, 12 pacienți sunt în zona tampon și 552 pacienți sunt cu alte afecțiuni (non-Covid).
Spitalul Suceava dispune, la această dată, de 246 de paturi libere, din care 40 pentru pacienți Covid-19, 188 în sectorul non-Covid și 18 pentru zona tampon.
Un al șaselea pacient cu Covid este internat în Spitalul Municipal Rădăuți.
În carantină sunt 1.660 de persoane, dintre care 135 intrate în ultimele 24 de ore și în izolare se află 6 persoane, din care două intrate în ultimele 24 de ore. Numărul total al persoanelor vaccinate în județul Suceava este de 90.451, din care 79.863 de persoane cu rapel.



Recomandări

Directorul DSV Suceava face apel la responsabilitatea celor care lucrează în bucătării și a șefilor acestora

Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava
Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore
Polițistul de frontieră și cei trei vameși reținuți după perchezițiile de vineri au plecat acasă după 24 de ore

Campanie de depistare a tuberculozei în 20 de localități din Suceava: investigații gratuite cu aparatură digitală de ultimă generație

Campanie de depistare a tuberculozei în 20 de localități din Suceava: investigații gratuite cu aparatură digitală de ultimă generație
Campanie de depistare a tuberculozei în 20 de localități din Suceava: investigații gratuite cu aparatură digitală de ultimă generație