Se reia activitatea

Patru secții ale Spitalului Câmpulung se redeschid de astăzi



Patru secții ale Spitalului Câmpulung se redeschid de astăzi
Patru secții ale Spitalului Câmpulung se redeschid de astăzi

Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc se redeschide parțial de astăzi. Directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Suceava, dr. Manuela Trifan, a declarat, ieri, că a avizat redeschiderea secțiilor Medicină internă, Compartimentul de Primiri Urgențe, Pediatrie și Obstetrică-Ginecologie, aceasta din urmă doar pentru nașteri pe cale naturală și pentru eventuale urgențe obstetricale care nu implică prezența unui medic anestezist. Secția Anestezie- Terapie Intensivă rămâne în continuare închisă deoarece medicul de aici este încă pozitiv la COVID-19.
Dr. Trifan a arătat că ieri au fost retestate cadrele medicale de la Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc și datorită faptului că, la secțiile amintite, cea mai mare parte a angajaților au avut rezultate negative, a aprobat reluarea activității. „De mâine pot veni la muncă”, a precizat, ieri, dr. Trifan.
Ieri au fost retestate 62 de cadre medicale de la Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc, care a fost închis de DSP în urmă cu mai bine de două săptămâni.
La acest spital, toate cele 258 de cadre medicale au fost testate săptămâna trecută, iar ieri s-a făcut retestarea celor care au avut rezultat pozitiv la COVID-19.
În ceea ce privește aparatul pentru testarea moleculară COVID-19 achiziționat de Spitalul Municipal, cu sprijinul administrației locale și al primăriilor din zonă, primarul orașului, Mihăiță Negură, a declarat că acesta a fost livrat unității medicale și în maximum o săptămână va fi finalizată amenajarea spațiului dedicat acestui laborator, în Policlinică. Pentru activitatea de testare spitalul va încheia un contract prestări servicii cu specialiști de la compania Dorna Medical.
Reamintim că Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc a fost închis la începutul lunii aprilie pentru 14 zile, după ce 74 de angajați și șapte pacienți care se aflau internați la acel moment în unitatea medicală au fost confirmați infectați cu noul coronavirus.
Cei șapte pacienți, toți COVID pozitiv, au fost transferați la Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava. Personalul a mers acasă, în izolare, timp de 14 zile și a fost testat. Cei 74 de angajați depistați pozitiv sunt atât personal medical, cât și auxiliar.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu
O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

Cazul unui bărbat ucis de patru câini Ciobănesc de Bucovina: anchetă lungă și verdict nevinovat pentru suceveanul trimis în judecată

Cazul unui bărbat ucis de patru câini Ciobănesc de Bucovina: anchetă lungă și verdict nevinovat pentru suceveanul trimis în judecată
Cazul unui bărbat ucis de patru câini Ciobănesc de Bucovina: anchetă lungă și verdict nevinovat pentru suceveanul trimis în judecată