Decizie

Pacienții dializați asimptomatici infectați cu COVID-19 vor face această procedură la Spitalul Suceava



Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava
Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava

Toți pacienții infectați cu COVID-19, asimptomatici, care fac dializă la centrele private de profil, pot fi preluați pentru dializă de Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, a informat printr-un comunicat de presă Prefectura Suceava.
Decizia a fost luată joi, în cadrul unei ședințe de lucru la care au participat autoritățile medicale și administrative. Potrivit comunicatului, coordonatorul militar al Spitalului Suceava, gen. dr. Ionel Oprea, a solicitat centrului privat de dializă care a solicitat sprijin în acest sens să facă o planificare a pacienților pentru dializă cu o zi înainte pentru a putea asigura circuite funcționale separate.
În ceea ce privește transportul acestor pacienți asimptomatici testați pozitiv COVID-19 de la domiciliu la spital, acesta va fi asigurat de Serviciul de Ambulanță Județean Suceava, aspect confirmat de managerul SAJ, dr. Alexandru Lăzăreanu.



Recomandări

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă