Preluare

Cinematograful Modern a trecut în administrarea Primăriei Suceava



Cinematograful Modern a trecut în administrarea Primăriei Suceava
Cinematograful Modern a trecut în administrarea Primăriei Suceava

– Angajații Cinematografului au devenit de luni salariați ai Primăriei Suceava, iar fostul director a devenit administrator al clădirii
De la începutul acestei săptămâni, clădirea Cinematograful Modern a intrat în patrimoniul Primăriei Suceava.
Preluarea Cinematografului Modern de către Primăria Suceava va fi definitivată zilele acestea, când se vor semna și actele de predare-primire a tuturor bunurilor de inventar din clădire.
Angajații Cinematografului au devenit salariați ai Primăriei Suceava chiar de luni dimineață, aceștia fiind păstrați în continuare, mai ales că acolo vor continua să ruleze filme și în perioada următoare, în ciuda transformărilor care vor fi făcute.
Directorul Cinematografului Suceava, Ioan Aparaschivei, a devenit între timp administrator al clădirii, fiind delegat de municipalitate să participe la ședințele comisiei numite de Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor “Româniafilm” pentru procesul de predare a mijloacelor fixe și obiectelor de inventar.
Pentru modernizarea clădirii Cinematografului, municipalitatea suceveană va aloca anul acesta 500.000 de lei, printre primele probleme care trebuie rezolvate fiind cea a înlocuirii scaunelor existente, aflate într-o avansată stare de degradare, precum și racordarea la toate utilitățile, sala de vizionare a filmelor fiind vestită pentru frigul pe care trebuie să-l îndure spectatorii, fie vară, fie iarnă.
În anii următori, clădirea va fi reabilitată, fiind posibilă chiar și o extindere a acesteia, mai ales că se intenționează crearea mai multor săli de spectacole, pentru teatru și concerte.
Primăria va semna în curând un contract cu trupa de teatru Bon Ton din Iași, pentru a face mai multe reprezentații la Suceava, primarul Ion Lungu considerând că acesta este primul pas pentru întemeierea unei trupe de teatru sucevene.
Mai mult, pornind de la această colaborare, se va încerca obținerea unor fonduri de la Ministerul Culturii, pentru stimularea activităților culturale sucevene, precum și accesarea de fonduri externe, pe aceeași direcție.



Recomandări

Fostul prefect Traian Andronachi aruncă nebunia cozilor la plata abonamentelor de parcare în curtea Primăriei Suceava

Fostul prefect Traian Andronachi aruncă nebunia cozilor la plata abonamentelor de parcare în curtea Primăriei Suceava
Fostul prefect Traian Andronachi aruncă nebunia cozilor la plata abonamentelor de parcare în curtea Primăriei Suceava

„100 de valori românești”, de Ovidiu Stanciu. Drd. Delia Leizeriuc: „Această expoziție vorbește și despre noi. Despre capacitatea noastră de a recunoaște excelența”

„100 de valori românești”, de Ovidiu Stanciu. Drd. Delia Leizeriuc: „Această expoziție vorbește și despre noi. Despre capacitatea noastră de a recunoaște excelența”
„100 de valori românești”, de Ovidiu Stanciu. Drd. Delia Leizeriuc: „Această expoziție vorbește și despre noi. Despre capacitatea noastră de a recunoaște excelența”

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Conflictul Primăria Suceava – Consiliul Județean, în faza revendicărilor imobiliare, cu Palatul Administrativ în centrul disputei

Conflictul Primăria Suceava – Consiliul Județean, în faza revendicărilor imobiliare, cu Palatul Administrativ în centrul disputei
Conflictul Primăria Suceava – Consiliul Județean, în faza revendicărilor imobiliare, cu Palatul Administrativ în centrul disputei