Evoluție

Bărbatul din Bosanci care a fost pozitiv la COVID-19, vindecat și externat de la Iași



Bărbatul în vârstă de 56 de ani, din Bosanci, care a fost diagnosticat pozitiv cu COVID-19, internat în Clinica de Boli Infecțioase Iași, a primit, vineri, al doilea rezultat negativ consecutiv la testare. Conform protocolului, după cele două rezultate negative consecutive el este declarat vindecat și este externat. Contactat telefonic, acesta ne-a declarat că a primit rezultatul la al doilea test vineri, la ora 13.00, că se simte bine și urmează să se întoarcă acasă în cursul după-amiezii.
Bosânceanul a venit în data de 4 martie din Belgia, de la Bruxelles, când această țară nu se afla pe nici o listă de atenționare, astfel încât nu a luat măsuri de autoizolare. De asemenea, la sosirea în țară nu prezenta simptome ale unor afecțiuni respiratorii. În data de 15 martie a fost internat la spitalul din Suceava, a fost testat pentru COVID-19, a fost confirmat pozitiv și transferat la Clinica de Boli Infecțioase de la Iași.



Recomandări

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte
O tânără de 18 ani a fost operată de urgență și este în comă, după accidentul violent de miercuri noapte

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate
„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate