Tot personalul medical de la Spitalul Câmpulung Moldovenesc a fost testat pentru COVID-19



Spitalul Câmpulung Moldovenesc
Spitalul Câmpulung Moldovenesc

Tot personalul medical al Spitalului Municipal Câmpulung Moldovenesc a fost testat pentru COVID-19 și se așteaptă rezultatele, a declarat prefectul de Suceava, Alexandru Moldovan. Recoltarea probelor a fost efectuată vineri, după ce doi medici și o asistentă medicală din Compartimentul de Primiri Urgențe al Spitalului Municipal au fost confirmați pozitiv și exista riscul închiderii unității medicale.
Potrivit prefectului, în cursul zilei de vineri, în județul Suceava au fost recoltate 300 de probe pentru testarea la COVID-19, iar sâmbătă dimineață DSP avea materialele necesare pentru efectuarea a 1.500 de teste. „Ne vor veni teste pentru tot personalul de la Spitalul Județean de Urgență Suceava și unde va mai fi nevoie”, a afirmat Alexandru Moldovan. El a mai spus că 2.000 de kituri de testare sunt deja la Spitalul Suceava și deîndată ce se va încheia calibrarea aparatului de diagnostic instalat aici, va crește capacitatea de testare în județ, cu posibilitatea de a avea rezultatul în aceea zi cu recolatrea de probe.



Recomandări

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă