Revenire

Secția de Oncologie a Spitalului Suceava s-a redeschis



Secția de Oncologie a Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava
Secția de Oncologie a Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava

Secția de Oncologie a Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava este din nou funcțională, a declarat, joi, managerul interimar al unității medicale, col. dr. Daniel Derioiu. Acesta a afirmat că secția și-a reînceput activitatea „în condiții foarte bune” pentru acești pacienți care „trebuie să continue obligatoriu tratamentul”.
Medicul-șef al secției, dr. Doina Ganea-Motan, a precizat că pentru siguranța pacienților, toți sunt testați PCR pentru COVID-19 înainte de internare și sunt cazați după primirea rezultatelor câte unul într-un salon. Asta înseamnă că în secție pot fi internați doar 16 pacienți. Tot pentru siguranță, triajul epidemiologic se face într-un cort amplasat în afara clădirii pavilionului în care funcționează Oncologia. Dr. Motan a precizat că tot pentru siguranța pacienților nu se mai fac internări de zi, ci pentru curele de o zi de chimioterapie cu medicamente injectabile bolnavul rămâne în spital două zile. Pacienții care fac tratament cu chimioterapice administrate pe cale orală primesc rețetele online, la medicul de familie.
Echipa de la Oncologie este la muncă în formație aproape completă, cu excepția unui singur medic, care a fost contact al unei persoane testate pozitiv la noul coronavirus. Toți cei care lucrează au avut rezultate negative la testare. În ceea ce privește pacienții, dr. Motan a afirmat că în ultimele două săptămâni un singur pacient a fost depistat pozitiv la testare, iar înainte de închiderea spitalului, nici unul.
Internarea pacienților la oncologie se face în zilele de luni, miercuri și vineri, cu programare prealabilă. Pacienții sunt instruiți să respecte cu rigurozitate regulile impuse, atât pentru siguranța lor, cât și a personalului medical.



Recomandări

„Profesia de asistent maternal mi-a readus copilăria în viața de adult”. Povestea Mihaielei Pușlău, mama care a schimbat destinul unui copil

„Profesia de asistent maternal mi-a readus copilăria în viața de adult”. Povestea Mihaielei Pușlău, mama care a schimbat destinul unui copil
„Profesia de asistent maternal mi-a readus copilăria în viața de adult”. Povestea Mihaielei Pușlău, mama care a schimbat destinul unui copil

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire