Numărul pacienților internați în Spitalul Județean Suceava infectați cu COVID-19 a ajuns la 224



Numărul pacienților internați în Spitalul Suceava infectați cu COVID-19 a ajuns la 224
Numărul pacienților internați în Spitalul Suceava infectați cu COVID-19 a ajuns la 224

Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava a informat, printr-un comunicat de presă, că numărul pacienților internați cu COVID-19 a ajuns la 224, de la 206, în ziua precedentă. Alți 86 de pacienți din spital sunt internați cu alte afecțiuni. Conducerea spitalului anunță că în sectorul COVID funcționează punctul de triere al pacienților suspecți de infecție cu COVID-19, deservit de medicii UPU ai Spitalului Județean Suceava. În data de 29 martie s-a instalat încă un punct de triere, în proximitatea centralei termice de la Spitalul Nou, care va permite accesul rapid al pacienților suspecți, pentru efectuarea examenelor CT pulmonar, în departamentul de radiologie al spitalului.
Managerul spitalului, dr. Florin Filip, și directorul medical, dr. Doina Ganea Motan, precizează că „se menține o comunicare eficienta cu DSP Suceava, în vederea transmiterii testelor pentru COVID-19”.
Continuitatea asistenței medicale în sectorul COVID-19, precum și serviciul de gardă în clădirea spitalului nou este asigurată. Secțiile din clădirea spitalului nou trec printr-un proces de reorganizare pentru a asigura funcționarea optimă cu personalul medical existent.
„Întregul personal medical, precum și din serviciile administrative care asigură continuitatea activității la Spitalul Județean Suceava, face toate eforturile pentru a oferi o asistență de calitate pacienților noștri”, se mai arată în comunicat.



Recomandări

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă