Ministerul Educației vrea ca profesorii performanți din școlile din orașe să predea și în mediul rural



Ministerul Educației vrea ca profesorii performanți din școlile din orașe să predea și în mediul rural
Ministerul Educației vrea ca profesorii performanți din școlile din orașe să predea și în mediul rural

Pentru a diminua disparitățile dintre învățământul preuniversitar din mediul rural și cel din mediul urban, Ministerul Educației vrea să motiveze profesorii performanți de la orașe să predea contra cost și elevilor de la sat. Ministrul Educației, Valentin Popa, a menționat că nivelul de calificare și calitatea cadrelor didactice din mediul rural sunt semnificativ mai scăzute decât în mediul urban, tocmai de aceea propune „un proiect de suflet”, prin care profesori performanți de la oraș să aibă posibilitatea de a prelua o clasă sau două mediul rural, pentru a le conduce către excelență. „De ce s-ar duce profesorii din mediul urban să predea în mediul rural? Din două motive. Să dovedească că pot face excelență și cu elevii din medii dezavantajate, din mediul rural în special, nu numai în școlile de performanță din oraș, dar și pentru o motivație financiară substanțială. Ideea este că avem o serie întreagă de norme în mediul rural pentru care nu găsim întotdeauna cadre didactice bine pregătite și am dori ca în regim de plată cu ora, dar cu o subvenție financiară semnificativă, să determinăm cât mai mulți dintre cei mai buni profesori din mediul preuniversitar, din urban, să susțină în afara normei de bază câteva ore, poate o zi pe săptămână, în mediul rural”, a explicat Valentin popa, ministrul Educației. Acesta a arătat că profesorii s-ar putea ocupa de câte o clasă sau două, în funcție de numărul de ore pe disciplină, și să le predea elevilor de la sat pentru doi, trei sau patru ani. ”Vom asigura subvenții substanțiale pentru a încuraja profesorii să facă acest efort. Avem buget, avem fonduri europene, avem încă 300 de milioane pe care trebuie să le repartizăm pe proiecte. Trebuie să lucrăm de urgență și să avem proiecte consistente pentru că fonduri avem. Aș dori ca acest proiect să înceapă din anul nou școlar”, a completat Valentin popa. Ministrul de resort a participat luni, la Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava (USV), la Congresul Asociației Mondiale de Științe ale Educației, eveniment ce are ca temă „Educația în era amplificării inegalităților. Provocări și politici, actori, practici”.



Recomandări

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026
Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava
Educație școlară – Experiență Erasmus + pentru profesori de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna