Medicul-șef de la Boli Infecțioase Suceava: „Sunt optimistă că ne vindecăm și ne întoarcem. Lupta acum începe”



Medicul-șef de la Boli Infecțioase Suceava: „Sunt optimistă că ne vindecăm și ne întoarcem. Lupta acum începe”
Medicul-șef de la Boli Infecțioase Suceava: „Sunt optimistă că ne vindecăm și ne întoarcem. Lupta acum începe”

Medicul-șef al secției de Boli Infecțioase a Spitalului de Urgență Suceava, dr. Monica Terteliu, bolnavă de COVID -19, la fel ca toți ceilalți medici din această secție, a transmis, joi, un mesaj de încurajare pentru suceveni. Ea se află încă în autoizolare, dar speră ca testele să fie negative și de duminică să se poată întoarce la muncă.
„Suntem pe poziție, luptăm zi și noapte ca pacienții să aibă cea mai bună îngrijire, în condițiile lipsei acute de personal. Toate pavilioanele de la spitalul vechi sunt pline, este un singur medic pe zi care face gardă, noi, ceilalți, încercăm să asigurăm suportul, pentru că sunt medici de alte specialități. Noi, medicii de la Boli Infecțioase, toți ne-am îmbolnăvid de COVID”, a arătat medicul.
– „Nici un pacient nu a rămas fără medicație și se fac în continuare eforturi pentru asta”
Chiar și în aceste condiții extrem de dificile, dr. Terteliu a declarat că atât ea, cât și ceilalți colegi infecționiști și de alte specialități pot ajuta de oriunde. La fel ca și alți medici, ea a stat în spital în prima etapă a bolii și tratamentului, în perioada 23-27 martie, după aceea a stat în izolare împreună cu soțul său, și el pozitiv.
„Sunt optimistă că ne vindecăm și ne întoarcem. Lupta acum începe. Echipamente sunt, doar măștile lipsesc. Societatea civilă s-a mobilizat exemplar ca să ne ajute”, a spus medicul.
Tatăl doctoriței Terteliu, medicul anestezist Dorin Stănescu, cu rezultat negativ la testare, s-a mutat de acasă la hotel și a lucrat permanent la spital, în ciuda faptului că are 64 de ani și este în grupa de risc în caz de contaminare. „La Terapie Intensivă au cazuri intubate, sunt pacienți în stare gravă, cum să nu meargă?!”, a spus dr. Terteliu.
Medicul a subliniat că în toată această perioadă „nici un pacient nu a rămas fără medicație și se fac în continuare eforturi pentru asta. Nu s-a întrerupt tratamentul nici măcar o singură zi”.
Pacienții cu forme severe primesc medicamentul Plaquenil, iar ceilalți primesc Kaletra.
Dr. Monica Terteliu a mai spus că nu și-a văzut copiii de aproape două săptămâni, „dar fiica mea a spus că e mândră de mine, chiar dacă vorbesc puțin cu ea fiindcă stau în telefon cu spitalul. Asta îmi dă putere”.
Totodată, ea îi învită pe suceveni „să strângă rândurile în jurul nostru și ulterior să ne critice; va veni și ziua în care ne vom liniști, atunci vom putea fi judecați!”
De asemenea, sfătuiește oamenii să nu trateze cu ușurință infecția cu noul coronavirus, chiar în cazul formelor ușoare de boală. Și acestea trebuie monitorizate atent și la primele simptome respiratorii persoana în cauză trebuie să contacteze medicul de familie și acesta îi va spune dacă trebuie să meargă la UPU.



Recomandări

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu