Managerul Spitalului Rădăuți, Romeo Negruț, amendat cu 2.400 de lei de DSP Suceava



Managerul Spitalului Rădăuți, Romeo Negruț
Managerul Spitalului Rădăuți, Romeo Negruț

Managerul Spitalului Municipal Rădăuți, Romeo Negruț, a fost amendat de Direcția de Sănătate Publică Suceava, din cauza unor nereguli identificate în urma unui control derulat în perioada 27-30 iulie a.c..
Șeful Serviciului Control Sănătate Publică din cadrul DSP Suceava, Ilie Acatrinei, a declarat, miercuri, că este vorba despre o amendă de 2.400 de lei aplicată pentru probleme în gestionarea deșeurilor medicale, respectiv neconformități în inscripționarea unora dintre recipientele de depozitare a deșeurilor medicale.
Inspectorul Acatrinei a declarat că printre obiectivele controlului s-au numărat verificarea modului în care sunt respectate măsurile de pregătire pentru pandemie și a implementării măsurilor dispuse la controlul precedent, efectuat împreună cu ISU Suceava.
Amenda dată managerului Negruț este pe persoană fizică, nu pentru spital și dacă va fi plătită în termen de 15 zile suma se reduce la jumătate din minim, adică la 600 de lei.
De cealaltă parte, Romeo Negruț a declarat că a semnat procesul-verbal fără obiecții și va plăti amenda în următoarele zile. El a explicat că problemele de inscripționare au fost constatate la recipiente pentru deșeuri aflate într-un spațiu pe care spitalul l-a închiriat unui laborator și că acesta are propriul contract cu o firmă pentru gestionarea deșeurilor medicale. ”Mi-am asumat cele constatate și voi plăti amenda”, a mai spus Romeo Negruț.



Recomandări

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Firmă din industria lactatelor, sancționată drastic de Garda de Mediu Suceava, pentru deversarea apelor uzate într-un pârâu

Negestionarea corectă a apelor uzate tehnologice rezultate în urma proceselor de producție a lactatelor a dus la afectarea gravă a calității apei
Negestionarea corectă a apelor uzate tehnologice rezultate în urma proceselor de producție a lactatelor a dus la afectarea gravă a calității apei