Proiect în stand-by

Centrele de Excelență în IT, promise de Ministerul Educației pentru două licee din județ, au rămas doar pe hârtie



Cristina Nechifor, C.N. "Nicu Gane": "Este un proiect important pentru noi. Pentru licee este foarte greu să țină pasul cu noutățile din domeniul IT"
Cristina Nechifor, C.N. "Nicu Gane": "Este un proiect important pentru noi. Pentru licee este foarte greu să țină pasul cu noutățile din domeniul IT"

În 2018, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava și Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni au fost desemnate Centre de Excelență în Tehnologia Informației (CETI), în cadrul unui proiect derulat de Ministerul Educației Naționale, cu sprijinul Guvernului Japoniei.
Liceelor li s-a promis că vor beneficia de un laborator IT dotat cu 26 calculatoare performante, o tablă interactivă și „condiții optime de pregătire și dezvoltare a elevilor din clasele IX-XIII capabili de performanțe înalte”.
La un an de zile de la anunțarea liceelor beneficiare, proiectul bate pasul pe loc, implementarea acestuia fiind lăsată în stand-by de către inițiatori.
„În acest interval de un an de zile nu s-a întâmplat nimic. Ne-ar fi prins foarte bine aceste echipamente performante menționate prin proiect pentru că e foarte greu pentru licee să țină pasul cu noutățile din IT, să doteze laboratoarele de informatică, să achiziționeze calculatoare”, a menționat prof. Cristina Nechifor, directoarea colegiului fălticenean.
Aceasta a mai adăugat că liceul a fost selectat pentru a face parte din proiect ținându-se seama de o serie de criterii, de performanțele și rezultatele unității în cadrul competițiilor de profil etc.
De asemenea, au fost eligibile liceele care și-au asumat îndeplinirea mai multor condiții (program de cel puțin 10 ore/săptămână adresat copiilor din comunitate interesați să participe la activități, pe o durată de cel puțin doi ani de la data punerii în funcțiune a centrului, formarea de cadre didactice).
Scenariul e același și la Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, unitate care va organiza în această primăvară Olimpiada Națională de Informatică.
„Nu am mai primit nici un semn în legătură cu acest proiect. Având în vedere că suntem gazde ale olimpiadei de informatică, dotările promise erau foarte importante pentru noi, dar acum suntem în situația de a căuta sprijin în altă parte”, a menționat prof. Dan Popescu, directorul liceului sucevean.
La nivel național, 60 de licee au fost selectate Centre de Excelență în Tehnologia Informației.
Despre acest proiect, ministerul de resort preciza, în urmă cu un an de zile, că „implementarea lui pornește de la modelul japonez de a preda această disciplină și de la necesitatea înființării în țara noastră a unor centre care să ofere elevilor o pregătire avansată, calificată și centrată pe aptitudinile și nevoile lor de instruire, respectiv pe stimularea creativității”.


Dan Popescu, C.N. "Ștefan cel Mare": "Nu am mai primit nici un semn în legătură cu acest proiect"
Dan Popescu, C.N. "Ștefan cel Mare": "Nu am mai primit nici un semn în legătură cu acest proiect"
Cristina Nechifor, C.N. "Nicu Gane": "Este un proiect important pentru noi. Pentru licee este foarte greu să țină pasul cu noutățile din domeniul IT"
Cristina Nechifor, C.N. "Nicu Gane": "Este un proiect important pentru noi. Pentru licee este foarte greu să țină pasul cu noutățile din domeniul IT"


Recomandări

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026
Educația de la sat, premiată la Fălticeni. Laureați ai Galei „Excelența în educația din mediul rural” 2026

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Concurs Județean „Lumea mea – Lumea copilăriei”, ediția a X-a, la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Gura Humorului

Concurs Județean „Lumea mea – Lumea copilăriei”, ediția a X-a, la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Gura Humorului
Concurs Județean „Lumea mea – Lumea copilăriei”, ediția a X-a, la Centrul Școlar de Educație Incluzivă Gura Humorului

Paisprezece ani de Biodiversity la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” și Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava

Paisprezece ani de Biodiversity la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” și Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava
Paisprezece ani de Biodiversity la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” și Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava