Asistente din Spitalul Suceava, suspectate că sustrag dezinfectanți și materiale de protecție destinate personalului medical



Prefectul de Suceava, Alexandru Moldovan, a informat, printr-un comunicat de presă, că a solicitat Inspectoratului de Poliție Județean să verifice în regim de urgență o sesizare conform căreia câteva asistente din cadrul Spitalului Județean Suceava „sustrag dezinfectanții pentru igienizarea spațiilor, prin utilizarea unor recipienți mici – sticluțe, borcănele și alte asemenea recipiente, nedetectabili vizual, dar și măști și mănuși de protecție destinate personalului medical”.
„Facem un apel pe această cale către toate cadrele medicale din cadrul Spitalului Județean Suceava, dar și către cetățeni pentru a fi solidari, să acționăm împreună pentru a depăși această criză și să respectăm regulile și măsurile dispuse pentru combaterea răspândirii COVID-19. Astfel de fapte, în aceste clipe, nu numai că nu fac cinste celor care le comit, dar ele reprezintă un risc crescut atât pentru pacienți, cât și pentru personalul medical care are atât de mare nevoie de aceste materiale de protecție pentru a se proteja și pentru a ne proteja!”, a transmis prefectul Moldovan.



Recomandări

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean
Tradiția vindecării și numele Sfântului Ioan cel Nou, unite de regretatul doctor Cristian Irimie pe frontispiciul spitalului sucevean

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava

Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava
Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava