Încasări

Sucevenii au plătit 150.000 de lei pentru înmatricularea autoturismelor



Peste 50 de suceveni au achitat de la începutul acestui an taxele necesare pentru prima înmatriculare a autoturismelor. Deși în momentul de față există discuții la nivelul Guvernului României cu privire la posibilitatea reducerii nivelului taxei pentru prima înmatriculare a autoturismelor, numărul celor care s-au prezentat la ghișeele Trezoreriei Suceava pentru a achita această obligație a crescut în ultimele săptămâni.
Potrivit unei situații întocmite de Direcția Generală a Finanțelor Publice Suceava, începând cu data de 1 ianuarie 2007, 53 de suceveni au achitat această taxă pentru a-și putea înmatricula mașinile, în condițiile în care, la mijlocul acestei luni, numărul lor era de doar opt.
Conform șefului DGFP Suceava, Petrică Ropotă, în contul taxei pentru prima înmatriculare s-au încasat până în prezent 143.475 de lei. El a reamintit faptul că Direcția de Finanțe pune la dispoziția celor care doresc să-și înmatriculeze autoturismele un program informatic special, cu ajutorul căruia se poate afla suma exactă care trebuie achitată.



Recomandări

Admiterea 2026, organizată de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, va debuta pe data de 13 iulie

Admiterea 2026, organizată de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, va debuta pe data de 13 iulie
Admiterea 2026, organizată de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, va debuta pe data de 13 iulie

Angajații Finanțelor sucevene au întrerupt total lucrul cu publicul, joi, în semn de protest față de noua lege a salarizării unice

Angajații Finanțelor sucevene au întrerupt total lucrul cu publicul, joi, în semn de protest față de noua lege a salarizării unice
Angajații Finanțelor sucevene au întrerupt total lucrul cu publicul, joi, în semn de protest față de noua lege a salarizării unice