Primarul de Fălticeni, Cătălin Coman, anunță că va contesta suspendarea din PSD



Catalin Coman, primarul municipiului Fălticeni
Catalin Coman, primarul municipiului Fălticeni

Primarul municipiului Fălticeni, Cătălin Coman, a declarat că va contesta decizia de suspendare din PSD, dacă aceasta va fi aprobată de Consiliul Politic Județean al partidului. Coman a afirmat că ceea ce i-au reproșat colegii din conducerea județeană a PSD a fost că a lăudat activitatea președintelui Consiliului Județean Suceava, liberalul Gheorghe Flutur și pe cea a senatorului USR-PLUS Gheorghiță Mîndruță. „Nu mi se pare corect să fiu sancționat și nu mi se pare corect că pierzătorii (n.r. din PSD) decid. Eu am spus adevărul, am lăudat activitatea celor doi din punct de vedere administrativ, nu politic. Din punct de vedere politic întotdeauna mi-am făcut datoria față de partid”, a declarat, duminică, primarul Cătălin Coman.
Reamintim că sâmbătă Biroul Permanent Județean Suceava al PSD a decis, cu majoritate de voturi, să propună Consiliului Politic Județean al PSD suspendarea din partid, pentru 6 luni, a primarului Cătălin Coman. Surse din partid ne-au declarat că, din cei 40 de membri ai BPJ, au fost prezenți 32, dintre care 31 au votat pentru suspendare și unul s-a abținut de la vot. Cătălin Coman, care este și președintele Organizației Municipale Fălticeni a PSD, a fost audiat online deoarece se află, până marți, în Irlanda, într-o delegație oficială.
PSD îi reproșează primarului din Fălticeni luările sale de poziție împotriva unor lideri PSD în timpul și după campania electorală de la alegerile de anul trecut și activitatea politică slabă la nivelul organizației municipale. Întrunirea Consiliului Politic al PSD va avea loc săptămâna viitoare și atunci va fi analizată și supusă votului propunerea de suspendare. Contactat telefonic, sâmbătă, președintele Organizației Județene Suceava a PSD, senatorul Ioan Stan, a declarat că nu dorește să facă nici un comentariu pe această temă.



Recomandări

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ
Adelina Paiu a fost aleasă președintă a OFSD Suceava în prezența a aproximativ 600 de femei social-democrate din județ

„Dacă nu vă implicați, alții vor lua decizii pentru voi!”, le-a transmis Gheorghe Șoldan tinerilor suceveni

„Dacă nu vă implicați, alții vor lua decizii pentru voi!”, le-a transmis Gheorghe Șoldan tinerilor suceveni
„Dacă nu vă implicați, alții vor lua decizii pentru voi!”, le-a transmis Gheorghe Șoldan tinerilor suceveni

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor