Patru secții ale Spitalului Câmpulung se redeschid de miercuri, 22 aprilie



Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc se redeschide parțial de miercuri
Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc se redeschide parțial de miercuri

Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc se redeschide parțial de miercuri, 22 aprilie. Directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Suceava, dr. Manuela Trifan, a declarat, marți, că a avizat redeschiderea secțiilor Medicină internă, Compartimentul de Primiri Urgențe, Pediatrie și Obstetrică -Ginecologie, aceasta din urmă doar pentru nașteri pe cale naturală și pentru eventuale urgențe obstetricale care nu implică prezența unui medic anestezist. Secția Anestezie-Terapie Intensivă rămâne în continuare închisă deoarece medicul de aici este încă pozitiv la COVID-19.
Dr. Trifan a arătat că marți au fost retestate cadrele medicale de la Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc și datorită faptului că la secțiile amintite cea mai mare parte a angajaților au avut rezultate negative, a aprobat reluarea activității. „De mâine pot veni la muncă”, a precizat dr. Trifan.
În zilele următoare va fi analizată și situația de la Spitalul Municipal Fălticeni, în vederea redeschiderii secțiilor din pavilionul central.



Recomandări

Mandat de arestare 30 de zile pentru un medic anestezist acuzat de deținere de droguri de mare risc și de delapidare cu substanțe periculoase

Încă un doctor a ajuns în arest. Procurorii de la DIICOT au cerut arestarea sa într-un dosar privind droguri și regimul substanțelor interzise