Garda de Mediu

Municipiul Suceava a ajuns la nivelul orașului Dolhasca



– Aprecierea a fost făcută de comisarii de mediu care au verificat capacitatea personalului din Primăria Suceava în rezolvarea problemelor de mediu
În urma unei acțiuni de control efectuate săptămâna trecută, comisarii din cadrul Gărzii de Mediu Suceava au stabilit că personalul din cadrul Primăriei municipiului reședință de județ are o capacitate foarte mică în rezolvarea problemelor de mediu. Comisarul șef Constantin Harasim a apreciat că, din punct de vedere al implementării programelor de mediu, angajații Primăriei Suceava sunt la nivelul celor din instituția similară din orașul Dolhasca, numai unul dintre angajați având studii superioare de specialitate.
Potrivit comisarului Harasim, echipa de control, formată din cinci comisari, a vizat modul în care municipalitatea suceveană asigură măsurile de protecția mediului în municipiu, probleme care intră în sarcinile Primăriei și ale Consiliului Local. Conducerea Primăriei Suceava a manifestat receptivitate în asumarea acestor obligații, luând decizia de a asigura paza și protecția rampei de deșeuri a orașului, în vederea prevenirii arderilor și a activităților cu impact asupra mediului.
Un alt punct slab, pe linie de mediu, a municipalității sucevene este colectarea selectivă a deșeurilor nemenajere, reciclabile. Conducerea Gărzii de Mediu a stabilit ca măsură obligatorie pentru Primăria Suceava colectarea selectivă în baza unui program anunțat în prealabil, executat în intervale orare bine stabilite, în fiecare cartier din municipiu. Chiar dacă în municipiu au fost montate deja pubele pentru programul de colectare selectivă, Primăria are datoria să monitorizeze dacă acest program se desfășoară cu succes. Primarul Ion Lungu și-a asumat deficiențele constatate și a cerut comisarilor de mediu o serie de măsuri, în conformitate cu legea, pe care municipalitatea intenționează să le aplice.



Recomandări

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului
Angajarea a 65 de persoane la TPL Suceava, deblocată prin hotărâre de Guvern, chiar de Ziua Transportatorului

Finanțiștii din Suceava și mai multe județe ale Moldovei au protestat în fața Direcției Regionale Antifraudă față de noua lege a salarizării unitare

Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare
Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare