M-am gândit ca pentru numărul de astăzi al ziarului să las Campionatul Mondial de Fotbal să-și vadă de ale lui, iar noi să aruncăm o privire spre ceea ce (nu) se petrece în sportul sucevean, desigur începând cu fotbalul în care dacă nu se va întâmpla ceva fundamental, o schimbare de atitudine, de abordare, din partea oficialităților politice, atunci tot entuziasmul legat de noua promovare se va transforma într-un fâssss!
Până la fotbal însă, ne confruntăm cu noul lanț de minciuni ordinare legat de Sala Polivalentă: că hâr, că mâr, că nu noi, că ăia, că ăilalți, că are drumuri care… nu-s!, că are utilități dar… neracordate, că e vina constructorului, că e gata 90%, că anul ăsta, că anul viitor, că se va da în folosință mai devreme cu 2 luni (dar trebuia să fie gata încă de acum un an, conform contractului!), că parcare… iertați, canci!, și câte și mai câte. Mint fără pic de rușine ăștia care se prefac că ne conduc acum și trag de timp (slavă Domnului că li s-a dus deja juma’ de mandat!) doar-doar s-o întâmpla vreo minune dumnezeiască și Sala Polivalentă va rezolva singură ceea ce ăștia nu sunt în stare. Aaa, dacă ar fi fost de dărâmat, precum garajele, atunci sunt sigur că depășeau planul și stabileau recorduri de viteză. Cumva spre durerea lor, a promovat și Cetatea la fotbal în Liga a II-a, iar ăștia au luat-o de la capăt: că nu știu ce dreg la stadion, că fac unul nou peste ăla vechi (!?), asta în timp ce nu s-au învrednicit să dea o tencuială pe exteriorul sălii de sub tribuna a II-a, care mai are nițel și se năruie! Stadionul e ca în Evul Mediu, neavând nimic: W.C.- urile obligatorii nu există, locurile de parcare obligatorii nu există, spațiul obligatoriu pentru presă nu există, nimic din ce e obligatoriu pentru omologare nu există, iar ăștia nu mai prididesc să ne spună ce echipă de Divizia B mare și șmecheră ne-a crescut în bătătură. Ultima golănie, aia cu noul stadion, a pus capac: ăia dau terenul, ăilalți fac construcția. Apoi, invers. Apoi, ne mai gândim. Dar sigur e gata într-un an (taman când o retrograda… promovata!), adică vreo doi, iar de ieri cică… 7!!! Cu condiția ca CNI să sară cu banu’. Dacă nu, îl facem tot noi, ca pe Polivalentă: anul trecut, de fapt anul viitor, sau când o fi! Măcar de n-am mai auzi tâmpenia cu noul stadion făcut unde e actualul, timp în care Cetatea ar urma să joace, unde? La Pojorâta, la Dumbrăveni, la Botoșani? În acest timp, mai dăm afară antrenorii de la lupte și atletism, că prea s-au obrăznicit aducând medalii de nu putem să le mai numărăm, copiii de la handbal aduc titluri naționale, la fel și micii fotbaliști. Iar oficialii fac ce știu: mint că susțin sportul, dărâmă tot ce le iese-n cale și desenează cai verzi pe pereții Polivalentei și ai noului stadion.






