Gen. Ionel Oprea: „Nu cred că cineva și-a închipuit că, dacă aducem medici în uniformă militară aici sau cu educație militară, nu va mai muri nimeni”



Generalul-maior în rezervă Ionel Oprea, secretar de stat în Ministerul Sănătății și coordonator al activităților din spitalul județean
Generalul-maior în rezervă Ionel Oprea, secretar de stat în Ministerul Sănătății și coordonator al activităților din spitalul județean

Doctorul Ionel Oprea, secretar de stat în Ministerul Sănătății și general în rezervă, a răspuns, sâmbătă, unei întrebări care apare tot mai frecvent în spațiul public: de ce se mai moare în spitalul din Suceava și după ce conducerea civilă a fost schimbată cu una militară.
„Nu cred că cineva și-a închipuit că, dacă aducem medici în uniformă militară aici sau cu educație militară, nu va mai muri nimeni. Altfel îi plimbam pe tot mapamondul și automat nu mai apăreau decese COVID-19”, a declarat generalul doctor Ionel Oprea. Acesta a explicat că sunt în continuare pacienți cu evoluții grave și, din păcate, multe evoluții sunt imprevizibile, „agravările producându-se la pacienți care inițial au avut evoluție bună, sau apar brusc și trebuie să reacționăm”. Punctele cele mai fierbinți sunt Unitatea de Primiri Urgențe și secția de Terapie Intensivă, care a fost extinsă pentru a putea acoperi numărul de pacienți care se estimează că vor ajunge în stare critică, în perioada următoare.
„Să aveți speranță și încredere că acest focar se va stinge”
În baza estimării de creștere a numărului de cazuri de infectare cu COVID-19 în județul Suceava, gen. Oprea a declarat că s-a suplimentat numărul de ventilatoare, de la Botoșani, Vatra Dornei și din alte zone limitrofe, și continuă de asemenea achizițiile.
Potrivit generalului, Spitalul de Urgență Suceava lucrează acum la o capacitate de 50%. „O să-și dobândească întreaga capacitate, promitem acest lucru, indiferent de eforturile pe care le vom face. Nu cred că în Suceava se vor vedea acele dezastre din Lombardia sau din alte zone ale lumii. Să aveți speranță și încredere că acest focar se va stinge, dar trebuie ca în această perioadă să ne punem frâu unor porniri inadecvate. Stările conflictuale trebuie puțin manageriate altfel”, a afirmat generalul medic Ionel Oprea.
Oficialul guvernamental a ținut să sublinieze „sprijinul deosebit” acordat spitalului de autoritățile locale și județene, care „au răspuns cu promptitudine solicitărilor, colaborăm foarte bine”. De asemenea, acesta a mai spus că grija militarilor care au venit la spital „nu este să găsim vinovați”.
„Unul dintre obiectivele noastre este de a lăsa o echipă funcțională după ce vom fi extrași de aici, care a căpătat mai multă experiență, mai multe cunoștințe despre ceea ce înseamnă echipă, mai multă solidaritate, mai mult umanism”, a mai spus generalul Ionel Oprea.



Recomandări

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Doi medici ortopezi, puși sub acuzare pentru luare de mită de zeci de ori. Doctorul Hăinișteanu, acuzat de peste 60 de infracțiuni, arestat 30 de zile

Doi medici ortopezi, puși sub acuzare pentru luare de mită de zeci de ori. Propunere de arestare pentru medicul Hăinișteanu, acuzat de peste 60 de infracțiuni

Creșterea numărului de motociclete din trafic aduce risc ridicat de accidente grave, mai ales în weekenduri și în zonele turistice

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Rădăuți, și-a pierdut viața în timp ce se deplasa cu o motocicletă Honda, alături de soția sa, pe DN 17 A, zona Ciumârna
Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Rădăuți, și-a pierdut viața în timp ce se deplasa cu o motocicletă Honda, alături de soția sa, pe DN 17 A, zona Ciumârna

Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava

Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava
Ofițerul ISU rănit grav într-un accident la Fălticeni are o evoluție medicală bună, cu recuperare neurologică, și va reveni la Suceava