Evaluare intermediară

Examenul „de treaptă”, de la finele clasei a X-a, tot mai discutat de Ministerul Educației



Examenul de la finele clasei a X-a este măsura pe care Ministerul Educației vrea să o introducă pentru elevii din liceu
Examenul de la finele clasei a X-a este măsura pe care Ministerul Educației vrea să o introducă pentru elevii din liceu

Examenul „de treaptă”, de la finele clasei a X-a, este măsura pe care Ministerul Educației vrea să o introducă pentru elevii din liceu și pe care o promovează des în ultima perioadă.
În ultimele zile, Ecaterina Andronescu a justificat de mai multe ori necesitatea acestei testări, menționând că învățământul obligatoriu este, în România, de zece ani, la finalul cărora elevii ar trebui să treacă printr-un test care să le evalueze cunoștințele.
Prin urmare, examenul de bacalaureat nu va mai reprezenta materia pe patru ani de zile, anii de liceu, ci pe ultimii doi ani de zile, deci, prin această evaluare bacul va avea un nivel de dificultate mai scăzut.
De asemenea, odată introdus acest „examen de treaptă”, elevii care vor dori să schimbe profilul vor avea această posibilitate.
“Învățământul obligatoriu nu se termină la clasa a opta. Învățământul obligatoriu se termină după clasa a X-a. Teoretic, acolo ar trebui să avem o evaluare, să știm că am încheiat ciclul învățământului obligatoriu. De ce nu avem? (…) Examenul de bacalaureat nu va mai reprezenta materia pe patru ani de zile, care sunt anii de liceu, ci pe ultimii doi ani de zile, deci am ușura examenul de bacalaureat prin această evaluare. Nu știu dacă va rămâne sau nu, după opinia mea, va fi un sprijin pentru cei care trec printr-o asemenea etapă”, a declarat Andronescu pentru presa centrală.
Ea este de părere că aceste evaluări intermediare ar asigura o pregătire constantă a elevilor pe perioada anilor de liceu.
”Mă uit la rezultatele pe care le au elevii noștri, și la examenul de finalizare a ciclului gimnazial de la clasa a VIII-a să avem peste 36% elevi care nu iau nota 5, nu avem cum să nu tragem un semnal foarte serios de avertizare, ceva trebuie să facem acolo! Dacă vă uitați la rezultatele de la examenul de bacalaureat în ultimii ani, o să constatăm același lucru: rezultate din ce în ce mai slabe. Trebuie să găsim niște soluții. Una dintre ele ar putea să fie aceasta: să mai introducem o evaluare intermediară în timpul ciclului liceal, în așa fel încât să-i determinăm pe elevi să se pregătească mai bine, să nu lăsăm pregătirea din liceu pentru bacalaureat numai la sfârșit”, a mai adăugat Ecaterina Andronescu.



Recomandări

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”
Francesca Niculcea, șefa de promoție a Facultății de Educație Fizică, USV: „Poți mai mult decât crezi”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”
Petru Gherasim, șeful de promoție al Facultății de Litere și Științe ale Comunicării 2026 de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”