Caritate

Elevii școlii din Vama au donat fructe și legume vârstnicilor de la Căminul de bătrâni Pojorâta



Elevii din Vama, în vizită la Căminul de bătrâni din Pojorâta
Elevii din Vama, în vizită la Căminul de bătrâni din Pojorâta

În perioada 19 – 21 noiembrie 2018, la Școala Gimnazială „Iorgu G. Toma”, Vama s-a derulat activitatea „Săptămâna legumelor și a fructelor donate”, din cadrul proiectului național ”Dăruind, vei dobândi!”.
Sub îndrumarea cadrelor didactice din învățământul primar și gimnazial, elevii și părinții acestora au răspuns cu promptitudine apelului umanitar, adunând cantități însemnate de legume și fructe care miercuri, 21 noiembrie, au fost donate vârstnicilor de la Căminul de bătrâni Pojorâta, aducând astfel un strop de bucurie în sufletele acestora.
Pe lângă spiritul civic și solidaritatea față de persoanele vârstnice aflate în dificultate, elevii clasei a IV-a B care activează în cadrul grupului folcloric „Crenguță de brad”, coordonat de prof. Eufrozina Morohoschi, le-au oferit și un moment artistic bătrânilor.
În an Centenar, în pragul sărbătorii Marii Uniri, aceștia au prezentat în fața bătrânilor un scurt program artistic format din cântece și jocuri populare tradiționale, dar și cântece patriotice, demonstrând că au păstrat și promovat ceea ce i-a unit pe români în lupta pentru unire: graiul dulce românesc, portul popular, tradițiile și obiceiurile populare, dragostea de neam și de țară.
Directoarea Școlii Gimnaziale „Iorgu G. Toma” Vama, prof. Iulia Niță, psihologul școlii Ileana Coca, coordonatorul proiectului și membrii echipei de proiect: prof. Eufrozina Morohoschi – responsabilul comisiei metodice a învățătorilor, prof. Elena Mazilu – consilier educativ, prof. Mihaela Iosep – responsabil în Comisia de evaluare și asigurarea calității, prof. Bogdan Faraon – responsabil cu activitatea artistică, toți învățătorii și diriginții care au dirijat echipele de voluntari, mulțumesc pe această cale părinților, elevilor, pentru promptitudinea, bunătatea, amabilitatea și solidaritatea impresionantă de care au dat dovadă prin adunarea și donarea acestor fructe și legume.


Elevii școlii din Vama au donat fructe și legume vârstnicilor de la Căminul de bătrâni Pojorâta
Elevii școlii din Vama au donat fructe și legume vârstnicilor de la Căminul de bătrâni Pojorâta
Elevii din Vama, în vizită la Căminul de bătrâni din Pojorâta
Elevii din Vama, în vizită la Căminul de bătrâni din Pojorâta


Recomandări

Festivalul cultural-filantropic pentru copii și tineri „Sânzienele copiilor”, ediția a V-a, la Vicovu de Sus

Proiectul internațional „Prietenie fără frontiere”, cu elevi și profesori de la Cacica și Częstochowa

Proiectul internațional „Prietenie fără frontier”, cu elevi și profesori de la Cacica și Częstochowa
Proiectul internațional „Prietenie fără frontier”, cu elevi și profesori de la Cacica și Częstochowa

Aproape 150 de elevi, din șapte județe, la Concursul Național „Istoria și tradițiile ucrainenilor”, ediția a XVI-a

Aproape 150 de elevi, din șapte județe, la Concursul Național „Istoria și tradițiile ucrainenilor”, ediția a XVI-a
Aproape 150 de elevi, din șapte județe, la Concursul Național „Istoria și tradițiile ucrainenilor”, ediția a XVI-a