Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

FC Vaslui - Rapid, scor 2-4

Miercuri, 7 Mai 2008 (19:24:42)

Echipa Rapid a câştigat, miercuri, cu scorul de 4-2, partida susţinută în deplasare cu FC Vaslui, în cadrul etapei a XXXIV-a, încheind actuala ediţie a Ligii I pe poziţia a treia, transmite corespondentul MEDIAFAX.
  Pentru FC Vaslui a marcat Temwanjera '62, '75, în timp ce pentru Rapid au înscris Despotovici '18, '28, '45 şi Lazăr '58.

În minutul 18, Vladimir Bozovici l-a lansat pe contratac pe Ranko Despotovici, care a deschis scorul înscriind cu un şut pe sub portarul Hăisan, după o cursă de aproximativ 40 de metri pe partea stângă.

Atacantul Ranko Despotovici a mărit avantajul formaţiei giuleştene la două goluri în minutul 28, reuşind să înscrie cu un şut la vinclu de la aproximativ 15 metri după o pasă a lui Burdujan.

În ultimul minut al primei reprize, Despotovici marchează pentru a treia oară în poarta echipei FC Vaslui, după o greşeală a portarului Hăisan, care a scăpat în faţă mingea şutată de Cesinha.

Costin Lazăr a dus scorul la 4-0 pentru Rapid în minutul 58 când a marcat cu latul din 7 metri în urma unui corner executat de pe partea stângă de Herea.

Atacantul din Zimbabwe, Mike Temwanjera, a înscris pentru FC Vaslui în minutul 62 cu un şut din vole de la aproximativ 8 metri.

Temwanjera a reuţit dubla în minutul 75, marcând cu un şut la colţul lung de la aproximativ 17 metri lateral dreapta.

În minutul 84, Dică şi Mardare s-au lovit reciproc în urma unui fault, iar portarul Hăisan s-a implicat îmbrâncindu-l pe jucătorul rapidist. În urma incidentelor, arbitrul Sebastian Colţescu i-a eliminat pe cei trei fotbalişti.

FC Vaslui: 81. Hăisan - 15. Buhuş, 5. Mardare, 3. Andronic (23. M. Matei '31; 9. Neagu '78), 27. Hugo Luz - 20. Ljubinkovici, 6. Ivan, 21. N'Doye, 18. Buhăescu (26. Bukvici '55)- 19. Temwanjera, 11. Gheorghiu. Antrenor: Emil Săndoi.

Rapid: 99. Andrade - 21. Săpunaru, 24. Maftei, 23. M. Constantin, 91. Bozovici (4. Leonard '78)- 16. Herea (10. Dică '67), 15. Lazăr, 18. Grigore (6. Matos '74), 7. Cesinha - 9. Despotovici, 20. Burdujan. Antrenor: Marian Rada.

Cartonaşe galbene: Ljubinkovici 17, N'Doye '88 / Bozovici '35

Cartonaşe roşii: Hăisan '85, Mardare '85 / Dică '85

Partida de la Vaslui a fost arbitrată de o brigadă formată din Sebastian Colţescu (central), Miklos Nagy, Florin Potora (asistenţi) şi Ionică Serea (rezervă).

Observatorii întâlnirii au fost Mircea Călin şi Marcel Lică.

La meci au fost prezenţi aproximativ 3.000 de spectatori.

Antrenorul echipei cipriote Aris Limassol, Mihai Stoichiţă, şi jucătorul formaţiei germane Alemannia Aachen, Laurenţiu Reghecampf, au urmărit din tribună partida de la Vaslui.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului FC Vaslui - Rapid, scor 2-4 .
 Vizualizări articol: 1003 |