miercuri, 7 mai 2008 - Anul XIII, nr. 105 (3786)

Universitatea Craiova - Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 3-2

Miercuri, 7 Mai 2008 (19:20:39)

Echipa Universitatea Craiova a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci contând pentru etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.
  Golurile au fost macate de Dina '27, '42 şi Pecha (autogol) pentru Universitatea Craiova, respectiv Rusmir '14, '71, pentru Ceahlăul.

Ceahlăul a deschis scorul în minutul 14, prin Rusmir, care a înscris cu capul după o centrare de la Cristocea.

În minutul 27, Mihai Dina a restabilit egalitatea cu un şut din marginea careului, după o deviere de la Florin Costea.

Acelaşi Mihai Dina a marcat pentru 2-1, în minutul 42, din patru metri, profitând de o bâlbâială a apărării nemţene.

Ceahlăul a egalat în minutul 71 prin acelaşi Rusmir, care a trimis mingea în poartă din patru metri, după o centrare de la Mircea Oprea de pe stânga.

Universitatea Craiova a revenit în avantaj în minutul 84, când Wobay a primit o pasă în careu, Mulţescu a ajuns înaintea lui la balon şi l-a respins în Pecha, mingea ajungând în poartă.

Universitatea Craiova: 23. Bornescu - 18. Dănănae, 3. Barbu, 6. D. Stoica, 27. Rose - 30. Prepeliţă (7. Găman '88), 8. Săceanu, 28. Gângioveanu - 10. Fl. Costea (32. Luţu '78), 77. Wobay, 20. Dina (11. C. Tănase '62). Antrenor: Nicolo Napoli

Ceahlăul Piatra Neamţ: 1. Mulţescu - 7. Cebotaru, 23. Pecha, 24. Forminte, 18. Barna - 25. Rusmir, 10. Omoduemuke, 2. Mala (27. Cernoch '54) - 16. Cristocea, 15. Bădescu (21. M. Oprescu '21), 26. Bugaiov (30. Croitoru '67). Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonaşe galbene: Săceanu '32, Stoica '34, Barbu '69

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat la cele două linii de Nicolae Marodin şi Cornel Fecioru. Rezervă a fost Marius Avram.

Observatorii partidei au fost Mircea Stoenescu şi Dan Dragoş Crăciun.

Deşi ar fi trebuit să fie titular, Găman nu a rezistat la încălzire decât şase minute, astfel că în locul lui a fost titularizat Radu Barbu.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Craiova - Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 3-2 .
 Vizualizări articol: 573 |