miercuri, 7 mai 2008 - Anul XIII, nr. 105 (3786)

Steaua a învins Gloria Buzău cu scorul de 5-0 şi a terminat sezonul pe locul 2

Miercuri, 7 Mai 2008 (19:23:43)

Echipa Steaua Bucureşti a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (1-0), formaţia Gloria Buzău, într-un meci din etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I, şi a încheiat sezonul pe locul doi, după ce CFR Cluj a învins U Cluj, scor 1-0, şi şi-a păstrat avansul avut înainea ultimei runde.
  În urma acestui rezultat, coroborat şi cu înfrângerea Ceahlăului în partida cu Universitatea Craiova, Gloria Buzău va evolua şi în sezonul următor în Liga I.

Golurile au fost marcate de Jose Moreno '19, Dayro Moreno '62, '77, Neaga '66 şi Mendoza '72.

Steaua a deschis scorul în minutul 19, prin Jose Moreno. El a fost găsit liber în careu de o centrare a lui Nicoliţă, a preluat şi a marcat din dreptul punctului de la 11 metri.

Dayro Moreno a ridicat scorul la 2-0, în minutul 62, când a marcat din interiorul careului cu un şut în diagonală în stânga lui Barbu.

Adrian Neaga a marcat pentru 3-0 în minutul 66. El a înscris din interiorul careului, după ce a trecut de Nejneru.

Scorul a devenit 4-0 pentru Steaua în minutul 72. Andres Mendoza a primit o pasă de la Valentin Badea, a scăpat singur cu Barbu, pe care l-a driblat şi a marcat în poarta goală.

Dayro Moreno a înscris pentru 5-0 în minutul 77. El a marcat cu călcâiul de la câţiva metri, după o centrare de pe dreapta a lui Mendoza.

În minutul 85, căpitanul Stelei, Mirel Rădoi, a ieşit de pe teren accidentat. Deoarece antrenorul Marius Lăcătuş efectuase deja toate schimbările, Steaua a jucat în inferioritate numerică.

Steaua Bucureşti: 1. Zapata - 17. E. Baciu, 6. M. Rădoi, 24. Ghionea, 15. Neşu - 8. Ov. Petre (5. I. Rada '69), 23. Pleşan - 16. Nicoliţă (9. V. Badea '59), 27. Dayro Moreno, 25. Neaga - 22. Jose Moreno (29. Mendoza '60). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Gloria Buzău: 71. Barbu - 18. Nejneru, 23. Ninu (4. Jozici '78), 6. Tudose, 27. Filip - 11. Al. Stoica, 29. Vigariu (26. Eze '73), 14. Bicfalvi, 9. Ioviţă (2. Popa '88) - 20. Cl. Ionescu, 17. Guda. Antrenor: Ştefan Stoica.

Partida a fost arbitrată de o brigadă formată din Cristian Balaj (central), Adrian Vidan, Eduard Crângaşu (asistenţi) şi Teodor Crăciunescu (rezervă). Observatorii întâlnirii au fost Alexandru Boc şi Dan Petrescu.

La meci au asistat 10.000 de spectatori. Echipa Gloria Buzău a fost încurajată la Bucureşti de 20 de suporteri.

Înainte de începerea meciului, pe tabela de marcaj a stadionului Steaua s-au prezentat imagini cu parcursul "roş-albaştrilor" în ediţia 1985/1986 a Cupei Campionilor Europeni, pe care au câştigat-o după ce au învins în finala de la Sevilla formaţia FC Barcelona, scor 2-0, după loviturile de departajare. Miercuri s-au împlinit 22 de ani de când Steaua a câştigat CCE.

La Gloria Buzău, portarul Mihai Mincă şi jucătorii Alin Liţu şi Valentin Simion, titulari obişnuiţi, nu au făcut parte din lot. De asemenea, Dino Eze şi Andre Nunes au fost rezerve. Toţi aceştia sunt jucători împrumutaţi de Steaua la Gloria Buzău. Eric Bicfalvi şi Ducu Ninu, alţi doi jucători împrumutaţi la Gloria de Steaua, au fost aplaudaţi, la fel ca fostul jucător stelist Silviu Lung, antrenor cu portarii la formaţia buzoiană, şi ca antrenorul principal al oaspeţilor Ştefan Stoica.

La meci a asistat şi un emisar al clubului ucrainean Şahtior Doneţk.

Suporterii stelişti au scandat în repetate rânduri numele căpitanului Mirel Rădoi, care a anunţat că în vară ar putea pleca la altă echipă, şi "Pentru noi, sunteţi campioni".

Jucătorii stelişti Romeo Surdu, Florin Lovin şi Bănel Nicoliţă au fost huiduiţi de publicul de pe stadionul Steaua.

În minutul 40, la o fază la care Alexandru Guda (Gloria Buzău) a şutat pe lângă poartă, după ce a rămas singur cu Zapata, o parte a publicului a scandat "Fără blaturi".

Suporterii Stelei au protestat faţă de prestaţia jucătorilor antrenaţi de Marius Lăcătuş în derbiul cu Dinamo, pierdut cu scorul de 1-2, în etapa a XXXIII-a, afişând mai multe bannere: "Rădoi: Puţini se pot mândri cu demnitatea şi curajul tău / În groapă ai fost unicul erou"; "Lovin - om fără caracter şi fără scrupule / Nu meriţi nici tricoul, nici ataşamentul, nici aplauzele"; "Cu Dinamo mulţi v-aţi lăsat călcaţi în picioare / Ce mai căutaţi în Ghencea oare?"; "Aveţi maşini, femei şi conturi pline / Dar să câştigaţi cu Dinamo nu vă ţine"' "Prea puţini dintre voi meritaţi acest tricou / Restul... nicio cartelă de metrou"; "Nu contează titlurile pierdute sau câştigate / Le-aţi dat satisfacţie duşmanilor de moarte"; "Lovin - fără forţă, fără dorinţă, fără determinare / Pentru tine derbiul n-a avut nicio valoare"; "Aveţi ruşine şi plecaţi / Decât emblema s-o pătaţi"; "Rădoi: Respect pentru că iubeşti aceste culori / Nicoliţă, pleacă, ne omori"; "Dică: Pase la adversari şi niciun metru alergat / Duminică ai fost blat sau eşti handicapat".

În timpul meciului suporterii stelişti de la peluza a II-a nu şi-au încurajat favoriţii.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua a învins Gloria Buzău cu scorul de 5-0 şi a terminat sezonul pe locul 2.
 Vizualizări articol: 906 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steaua a învins Gloria Buzău cu scorul de 5-0 şi a terminat sezonul pe locul 20.05