Suport

Toate paturile pentru pacienți COVID puse la dispoziție la Rădăuți, ocupate în 24 de ore



Managerul Spitalului Municipal Rădăuți, Traian Andronache
Managerul Spitalului Municipal Rădăuți, Traian Andronache

Cele aproape 100 de paturi puse la dispoziție de Spitalul Municipal Rădăuți pentru pacienții infectați cu COVID -19 s-au ocupat într-o singură zi. Managerul spitalului, Traian Andronache, a declarat, vineri, că la primele ore ale dimineții erau deja internați peste 40 de pacienți cu COVID, iar în cursul zilei urmează să fie transferați de la Spitalul Județean de Urgență Suceava încă 50 de pacienți din această categorie.
Traian Andronache a afirmat că medicația pentru pacienții COVID este asigurată, mai puțin Plakenil, recomandat în formele grave de boală. Managerul de la Rădăuți a spus că și acest medicament va fi trimis la spitalul pe care îl conduce, în perioada imediat următoare.
Internarea pacienților cu COVID în pavilionul în care au funcționat secțiile Boli Infecțioase, Pneumofiziologie și Dermatologie a fost aprobată, miercuri, 8 aprilie a.c., de Ministerul Sănătății și Direcția de Sănătate Publică Suceava. Astfel, Spitalul Municipal Rădăuți a devenit spital suport pentru pacienții cu COVID-19 cu forme ușoare de boală, punând la dispoziție clădirea cunoscută ca și Spitalul Vechi, de pe strada Gării, nr. 9.
Aceste măsuri au venit ca urmare a solicitărilor transmise de conducerea Spitalului Municipal Rădăuți, care în ultima perioadă primea destul de mulți pacienți care erau redirecționați de la Spitalul Județean Suceava, inclusiv infectați cu noul virus sau suspecți că au această boală.
Disponibilitatea Spitalului Rădăuți de a prelua pacienți cu COVID a fost apreciată în mod deosebit de directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Suceava, dr. Manuela Trifan, care a declarat că „admir foarte mult personalul de acolo, care nu s-a dat în lături să lucreze cu pacienți cu COVID”. „Prin gestul lor vin atât în sprijinul pacienților cu forme ușoare de COVID, cât și al spitalului din Suceava, pe care îl mai degrevează puțin”, a declarat medicul.



Recomandări

Un tânăr băut, care a intrat cu BMW-ul în șanțul de la centura ocolitoare a Rădăuțiului, reținut pentru 24 de ore

Un tânăr băut, care a intrat cu BMW-ul în șanțul de la centura ocolitoare a Rădăuțiului, reținut pentru 24 de ore
Un tânăr băut, care a intrat cu BMW-ul în șanțul de la centura ocolitoare a Rădăuțiului, reținut pentru 24 de ore

Doar 24 de ore de arest, pentru o femeie la volan care a refuzat să fie testată pe linie de alcool și droguri

Doar 24 de ore de arest, pentru o femeie la volan care a refuzat să fie testată pe linie de alcool și droguri
Doar 24 de ore de arest, pentru o femeie la volan care a refuzat să fie testată pe linie de alcool și droguri

Comunități mai puternice, școli mai bine pregătite, acces îmbunătățit la servicii medicale – impactul sponsorizărilor EGGER în 2025

Sala de sport de la Școala Regina Elisabeta, proiect de 157.000 de euro finanțat de EGGER
Sala de sport de la Școala Regina Elisabeta, proiect de 157.000 de euro finanțat de EGGER

A crescut numărul de cazuri de cancer pulmonar și scade vârsta de îmbolnăvire, avertizează șefa secției Oncologie de la spitalul din Suceava, dr. Alexandra Pușcașu

Medicul-șef al secției Oncologie de la Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, dr. Alexandra Pușcașu
Medicul-șef al secției Oncologie de la Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, dr. Alexandra Pușcașu