Negocierile pe legea salarizării: Medicii vor avea creșteri salariale medii de peste 56%, iar unii chiar de 100%



Sindicaliștii din sănătate și asistență socială au intrat, marți dimineață, la discuții cu reprezentanții Ministerului Muncii, aceștia declarând că așteaptă să primească draftul legii salarizării ca să poată discuta concret despre ierarhizarea salariilor în sistemul medical. După ce au analizat proiectul legii salarizării, liderii sindicali din sănătate s-au declarat mulțumiți de majorările propuse de Ministerul Muncii, declarând că medicii și asistentele medicale vor beneficia de creșteri, în medie, de 56%, cele mai mari salarii urmând să ajungă la 15.000 de lei, scrie Mediafax.Sindicatele din sănătate s-au întâlnit, marți, cu reprezentanții Ministerului Muncii și ai Dialogului Social pentru a analiza draftul noii legi a salarizării. La finalul întâlnirii aceștia s-au declarat mulțumiți de majorările propuse de Executiv.„Medicii vor avea cele mai importante majorări salariale. În funcție de treapta de vechime, un medic va beneficia de o creștere chiar și de 100%. Veniturile doctorilor vor ajunge, dacă e să ne luăm după ceea ce ne-a prezentat astăzi (marți -n.r.) Ministerul Muncii, în jur de 10.000 de lei, medicii anatomo-patologi urmând să aibă cele mai mari salarii, în jur de 15.000 de lei. Asistentele medicale, de asemenea, ar urma să aibă venituri cuprinse între 4.000 și 7.000 de lei aproximativ, iar salariile medicilor rezidenți să fie asemănătoare cu cele ale medicilor specialiști, diferențele fiind de aproximativ 1.500 de lei” a declarat, pentru MEDIAFAX, Gabriel Chifu, președintele Sindicatelor Publisind.



Recomandări

Angajații Casei de Pensii Suceava au organizat un protest spontan, nemulțumiți de noua Lege a salarizării unitare

Angajații Casei de Pensii Suceava au organizat un protest spontan, nemulțumiți de noua Lege a salarizării unitare
Angajații Casei de Pensii Suceava au organizat un protest spontan, nemulțumiți de noua Lege a salarizării unitare

Finanțiștii din Suceava și mai multe județe ale Moldovei au protestat în fața Direcției Regionale Antifraudă față de noua lege a salarizării unitare

Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare
Aproximativ 200 de finanțiști au protestat la Suceava față de prevederile noii legi a salarizării unitare

Medicii veterinari pensionați cu grupa a doua de muncă părăsesc Direcția Sanitar-Veterinară, 8 specialiști fiind în această situație

Medicii veterinari pensionați cu grupa a doua de muncă părăsesc Direcția Sanitar-Veterinară
Medicii veterinari pensionați cu grupa a doua de muncă părăsesc Direcția Sanitar-Veterinară