Campania dedicată depistării active a tuberculozei și-a încheiat oficial activitatea în județul Suceava. Timp de 31 de zile, caravana mobilă derulată de Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” București, în colaborare cu Institutul Național de Sănătate Publică și Centrul pentru Politici și Servicii de Sănătate a adus investigații medicale gratuite direct în comunități unde accesul la medici specialiști este dificil.
Traseul în județul Suceava s-a desfășurat în trei etape, acoperind perioadele 17-26 martie, 21-30 aprilie și 5-28 mai. Pe parcursul activității de teren, cabinetele mobile au vizitat 20 de localități din județ și au oferit de servicii de informare, consiliere și educație cu privire la riscurile și simptomele acestei boli pulmonare infecțioase pentru 2.729 de persoane.
Toți cei peste 2.700 de participanți au beneficiat în mod gratuit de o evaluare radiologică, realizată direct în unitatea mobilă cu ajutorul aparaturii de ultimă generație. În urma triajului și a analizelor preliminare, specialiștii au identificat un grup de risc format din 88 de persoane, acestea fiind ulterior consiliate în detaliu și testate specific pentru a se stabili un diagnostic cert. Rolul principal al acestei mobilizări a fost tocmai acela de a ajuta populația aflată în zone izolate sau categorii vulnerabile să primească îngrijire precoce, știut fiind faptul că tuberculoza se vindecă complet dacă este depistată la timp și tratamentul corect este început rapid.
Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică și echipele medicale implicate au transmis mulțumiri fiecărei persoane care a ales să treacă pragul caravanei pentru a-și verifica starea de sănătate. În lunile iunie și iulie, echipele de screening se află cu cabinetele mobile în județele Gorj și Tulcea, pentru a continua acest efort de prevenție la nivel național.






