Sprijin + video

Mulțumiri publice din partea conducerii Spitalului Suceava pentru toți cei care au donat bani și echipamente



Managerul Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, dr. Anatolii Buzdugan
Managerul Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, dr. Anatolii Buzdugan

Managerul Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, dr. Anatolii Buzdugan, a transmis, vineri, mulțumiri publice tuturor persoanelor, organizațiilor, fundațiilor, instituțiilor și firmelor care în perioada epidemiei au donat unității medicale echipamente de protecție, aparatură și echipamente medicale, hrană pentru pacienți și bani. Medicul a dat citire listei cu toți cei care au sprijinit spitalul în această perioadă extrem de dificilă și a exprimat recunoștința sa și a întregului personal din cea mai mare unitate medicală din județ pentru susținere.
Dr. Buzdugan a declarat că infecția cu SARS-Cov-2 s-a răspândit „mai mult ca nicăieri în județul Suceava”, care a avut de suferit atât la nivel de populație, cât și ca număr de angajați din spital. Medicul a afirmat că revenirea spitalului la situația actuală, când poate oferi asistență medicală și pentru pacienții non-Covid, „care peste două luni au fost văduviți de asistență medicală de specialitate”, se datorează „eforturilor importante atât din partea societății civile, a persoanelor fizice, asociațiilor, ONG-urilor, fundațiilor, autorităților statului, cât și societății private, care au contribuit generos”.
„Ne exprimăm recunoștința pentru generozitatea și pentru gesturile pe care le-au făcut și care ne-au ajutat să revenim la o activitate apropiată de normal, că până la normalitate este încă un drum lung de parcurs”, a spus managerul Spitalului de Urgență Suceava.
Valoarea donațiilor în materiale și echipamente este de 5,83 milioane de lei, iar a donațiilor în bani, de 2,48 milioane lei. Cele mai substanțiale donații în bunuri au fost făcute de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Suceava – 1,222 milioane lei, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților – 679.000 de lei, Crucea Roșie – 601.000 lei, Episcopia Romano-Catolică Iași – 647.000 lei, Primăria Suceava – 483.000 de lei, Fundația „Mereu aproape” – 248.000 lei.
În bani, cel mai mare donator, cu 1,5 milioane lei, a fost Hidroelectrica.



Recomandări

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare
Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Orasul Milisauti, judetul Suceava

Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Orasul Milisauti, judetul Suceava
Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Orasul Milisauti, judetul Suceava

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu
Peste 600 de ani de istorie și 384 de destine legate de spitalul din Suceava, sub condeiul doctorului Mihai Ardeleanu

Directorul DSV Suceava face apel la responsabilitatea celor care lucrează în bucătării și a șefilor acestora

Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava
Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Suceava