Fotbal

Foresta le este datoare lui Popovici și lui Gireadă cu 25.700 de lei



Aflată în pragul desființării din cauza problemelor financiare, Foresta primește lovitură după lovitură. Astfel, după ce atacantul Marius Matei, jucător transferat între timp la Luceafărul Oradea, a câștigat săptămâna trecută la instanțele federale litigiul cu gruparea suceveană, care trebuie să-i achite restanțe salariale în valoare de 3.800 de lei, recent, Comisia Națională de Soluționare a Litigiilor s-a pronunțat și în cazul antrenorilor Cristi Popovici și Marius Gireadă, concediați la sfârșitul lunii martie pe motiv de lipsă de rezultate.
Comisia a considerat că întreruperea relațiilor contractuale s-a produs în mod unilateral, astfel că gruparea suceveană a fost obligată să le plătească celor doi restanțele financiare solicitate. Astfel, principalul Popovici are de primit 16.200 de lei, constând în rate contractuale și prime de joc, iar secundul Gireadă doar 9.500 de lei. De asemenea, Foresta va trebui să achite comisiei care a judecat cazul un cuantum de 800 de lei, reprezentând taxă de procedură. Trebuie precizat însă că respectiva sentință nu este definitivă, suceveni având dreptul la recurs.
Activitatea la clubul sucevean s-a desfășurat la limita de avarie în ultimele luni din cauza unei datorii de 300.000 lei către Fisc. Din acest motiv, Foresta nu a reușit încă să depună proiectul necesar pentru a putea accesa fondurile de la Consiliul Local pe anul în curs. Pentru ieșirea din acest blocaj, primarul Ion Lungu a inițiat o colectă publică pentru sprijinirea grupării de pe Areni, acțiune care nu s-a bucurat însă de prea mult succes.



Recomandări

Consiliul Județean se alătură proiectului Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și alocă 6 milioane de lei pentru continuarea lucrărilor la Seminarul Teologic

Casă de schimb valutar din Suceava, amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF

Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF
Casă de schimb valutar din Suceava amendată cu 60.000 de lei și lăsată fără sute de mii de euro, în urma unui control ANAF