Săptămâna viitoare

Finanțele prezintă variante privind taxa de înmatriculare



Ministerul Finanțelor Publice va transmite Guvernului, săptămâna viitoare, mai multe variante privind taxa de primă înmatriculare a autovehiculelor, care merg de la menținerea nivelului actual până la anularea acesteia, a declarat joi ministrul de resort, Sebastian Vlădescu.
„Vom pregăti un document pentru următoarea ședință a Guvernului pentru a explica care sunt posibilitățile pe care România le are, pornind de la menținerea taxei actuale – cu riscul unei eventuale proceduri juridice, care să ducă ulterior, la eliminarea taxei-, și până la anularea taxei”, a spus Vlădescu într-o conferință de presă.
El a precizat că, deocamdată, taxa este menținută la nivelul actual, nu există o decizie în ceea ce privește forma finală și nici nu este luată în calcul reducerea taxei.
„Problema taxei este de principiu, nu de valoare. Modul în care satisface din punct de vedere tehnic prevederile Tratatului. În prezent discuția cu reprezentanții Comisei Europene nu este vis-a vis de nivelul și dreptul României de a introduce această taxă, ci vizează principiile de taxare uniformă. CE dorește ca aceste principii să fie respectate”, a mai spus Vlădescu.
El a precizat că, în prezent, șansele ca taxa de primă înmatriculare să fie anulată sunt nule, întrucât nu există nici un proiect de act normativ.
„Din punctul de vedere al Comisiei Europene România are posibilitatea, dreptul de a introduce o taxă cu caracter ecologic, care să ne susțină în protecția mediului. În actualul context al schimbărilor climaterice este un deziderat foarte important”, a afirmat Vlădescu.
El a menționat că există o zonă în care felul în care taxa este aplicată ar putea să vină în contradicție cu tratatul UE.
Astfel, problema invocată la Bruxelles este dacă această taxă presupune o discriminare privind mașinile deja înmatriculate în țară și autoturismele aduse acum în România, în condițiile în care autoturismele la mâna a doua vândute de cetățenii români nu sunt în prezent taxate.
„În cursul discuțiilor cu reprezentanții CE s-a evidențiat o propunere, respectiv introducerea unei taxe anuale care să aibă și o componentă ecologică, proiect cu care Comisia Europeană va veni probabil în martie. Scopul este de armonizare a taxei auto, la nivel european”, a adăugat Vlădescu.
Ministrul Finanțelor a precizat că, deși din punct de vedere tehnic aceasta ar fi varianta cea mai simplă, în România există un număr mare de persoane cu mașini clasificate non-euro, care nu-și pot permite să plătească o taxă anuală cu componentă ecologică.
Taxa anuală plătită de un posesor al unei mașini Dacia este de circa 15 euro, potrivit lui Vlădescu, iar introducerea taxei cu componentă ecologică ar duce la o „creștere foarte mare” a valorii.
Taxa de primă înmatriculare a fost introdusă la începutul acestui an de către autoritățile de la București, care au afirmat că vor să limiteze importul de mașini poluante, după aderarea României la Uniunea Europeană. Comisia Europeană a criticat însă taxa, considerând că nivelul ridicat pentru mașinile vechi de import reprezintă o discriminare.



Recomandări

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Dinamica datoriei publice în România și nevoia de consolidare fiscală

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Dinamica datoriei publice în România și nevoia de consolidare fiscală
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Dinamica datoriei publice în România și nevoia de consolidare fiscală

Percheziții la Botoșani și Suceava, într-un dosar privind vânzări ilegale de mașini, cu păgubirea proprietarilor reali

Percheziții la Botoșani și Suceava, într-un dosar privind vânzări ilegale de mașini, cu păgubirea proprietarilor reali
Percheziții la Botoșani și Suceava, într-un dosar privind vânzări ilegale de mașini, cu păgubirea proprietarilor reali

Admiterea 2026, organizată de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, va debuta pe data de 13 iulie

Admiterea 2026, organizată de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, va debuta pe data de 13 iulie
Admiterea 2026, organizată de Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, va debuta pe data de 13 iulie

Veronica Grosu îi cere premierului Bolojan să spună ce soluții lasă noului Guvern pentru creșterea gradului de ocupare a forței de muncă