Primul mesaj după revenire

Băsescu: Sper ca de anul viitor Ziua Limbii Române să fie serbată de românii din țară și din lume



Băsescu: Să fim mândri de identitatea noastră. Foto: Sorin LUPȘA
Băsescu: Să fim mândri de identitatea noastră. Foto: Sorin LUPȘA

Președintele Traian Băsescu a transmis, ieri, un mesaj cu prilejul sărbătorii „Zilei Limbii Române” în Republica Moldova, în care precizează că speră ca începând de anul viitor Ziua Limbii Române să fie serbată de românii din țară și din întreaga lume.
Potrivit unui comunicat al Președinției, mesajul președintelui Băsescu a fost prezentat ieri, la Chișinău, de către Eugen Tomac, consilier de stat.
„Dragi români, Doresc să vă transmit, cu prilejul sărbătorii Zilei Limbii Române, cele mai profunde gânduri de prețuire și respect pentru faptul că indiferent de încercările prin care ați trecut în ultimii două sute de ani, ați păstrat vie limba și conștiința românească. Mă bucur că, în fiecare an, românii din Republica Moldova aduc un omagiu limbii române și sper ca începând de anul viitor Ziua Limbii Române să fie serbată de românii din țară și din întreaga lume. Avem nevoie de această solidaritate pentru a ne promova cu mai multă grijă valorile care ne leagă, pentru că prin limbă ne păstrăm cultura, credința, tradiția și istoria poporului nostru”, se arată în mesajul președintelui, citat de Președinție.
Traian Băsescu a afirmă că limba română este astăzi una dintre cele 23 de limbi oficiale ale Uniunii Europene.
Potrivit președintelui, acest fapt „trebuie să ne facă să fim mândri de identitatea noastră și să transmitem acest sentiment generațiilor viitoare”.
„Totodată, vă asigur pe fiecare în parte că România va susține în continuare, necondiționat, Republica Moldova în parcursul său european, pentru că ne dorim ca românii de o parte și alta a Prutului să fie din nou împreună în cadrul Uniunii Europene”, se mai arată în mesajul șefului statului.



Recomandări

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna
72 de școli din România, Republica Moldova și Ucraina, cu peste 2.000 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIV-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar” de la Putna

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate

„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate
„Pandemia secolului”, dezbătută la Zilele Medicale ale Sucevei, de somități ale lumii medicale din țară și din străinătate

Ioan Pavăl, primarul comunei Dumbrăveni, a primit distincția de cetățean de onoare al orașului Sângerei într-o companie selectă

Ioan Pavăl, primarul comunei Dumbrăveni, a primit distincția de cetățean de onoare al orașului Sângerei într-o companie selectă
Ioan Pavăl, primarul comunei Dumbrăveni, a primit distincția de cetățean de onoare al orașului Sângerei într-o companie selectă