Ambulanța SMURD de terapie intensivă din Suceava, din nou operațională de luni, 13 aprilie



Ambulanța SMURD de terapie intensivă din Suceava, din nou operațională de luni, 13 aprilie
Ambulanța SMURD de terapie intensivă din Suceava, din nou operațională de luni, 13 aprilie

Ambulanța SMURD -TIM (terapie intensivă mobilă) cu personal doar din Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava este din nou operațională de luni, 13 aprilie a.c.. Decizia a fost luată de medicul-șef al UPU, dr. Liviu Cîrlan, împreună cu șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Bucovina” Suceava, col. Costică Ghiață. Ambulanța SMURD-TIM, cu medic și asistent, va funcționa după același program ca înainte de declanșarea pandemiei de COVID-19, adică în intervalul orar 8.00- 20.00, zilnic, inclusiv în weekend și în zilele de sărbători legale.
Unitatea de Terapie Intensivă Mobilă poate redeveni funcțională odată cu recuperarea cadrelor medicale, după închiderea spitalului și carantinarea personalului. „Ne-am întors pe rând, am reușit să acoperim turele și gărzile în UPU, iar acum suplimentar putem acoperi și linia de gardă SMURD”, a declarat dr. Liviu Cîrlan.



Recomandări

A vrut să întoarcă mașina fără a se asigura și a provocat un accident cu trei victime, printre care și un copil de doar un an

A vrut să întoarcă mașina fără a se asigura și a provocat un accident cu trei victime, printre care și un copil de doar un an
A vrut să întoarcă mașina fără a se asigura și a provocat un accident cu trei victime, printre care și un copil de doar un an