luni, 18 mai 2015 - Anul XX, nr. 112 (5924)

Universitarii s-au întors cu un punct de la Târgu Jiu

Cu un lot măcinat de accidentări, echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit sâmbătă un meci bun în deplasarea de la Târgu Jiu, terminând la egalitate disputa cu Pandurii, scor 26 – 26. Din lotul pregătit de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu au lipsit nu mai puţin de şapte jucători importanţi, portarul Cristian Tcaciuc, Gavrilovic, Trifkovic, Bursuc, Popovici, Eros şi Burlacu. În prima parte, gazdele au condus jocul din teren şi pe fondul a două lovituri de la 7 metri ratate de suceveni, dar şi a mai multe contraatacuri irositel şi astfel la pauză aveau un avantaj de patru goluri, scor 15 – 11. Universitarii au intrat mult mai motivaţi în teren, după ce au simţit că pot să forţeze un rezultat pozitiv. În minutul 46, gazdele aveau un avantaj de şase goluri, scor 22 – 16, dar în decurs de doar 3 minute, sucevenii au marcat de patru ori la rând.

Sucevenii au făcut un final foarte bun şi au egalat la 26

În ultimele minute, Spiridon a reuşit să apere un 7 metri, iar în ultimul minut Târzioru egalează la 26 din săritură, deşi avea doi adversari în faţă. Gorjenii au irosit atacul, graţie lui Petrea, care a blocat o minge aruncată de la şold. Aflaţi în inferioritate numerică, sucevenii au cerut time-out când mai erau 8 secunde de joc şi au preferat să nu rişte, mai ales că au fost luaţi om la om, scor final 26 – 26.

„Este un egal important pentru noi, mai ales în condiţiile în care au lipsit foarte mulţi jucători. Poate şi acest fapt ne-a ajutat puţin, deoarece gazdele nu au crezut că putem să dăm o astfel de replică, chiar şi-n condiţiile unui lot restrâns. Am ratat 4 lovituri de la 7 metri şi mai multe faze din situaţii clare, dar cei doi portari, Spiridon şi Marocico, au evoluat foarte bine şi ne-au ţinut în joc. Pe final am reuşit să egalăm, dar am preferat să nu riscăm în ultimele 8 secunde, mai ales că erau în inferioritate şi puteam să pierdem şi acest punct. Urmează un meci cât un campionat, atât pentru noi, cât şi pentru Steaua, şi sper să recuperăm cât mai mulţi jucători pentru a putea spera la victorie”, a explicat antrenorul Petru Ghervan.

În meciul de la Târgu Jiu cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Târzioru, cu 9 reuşite, urmat de Sandu (6), Davidovic (4), Petrea (2), Tcaciuc, Aldica şi Costea, câte un gol fiecare.

Miercuri, de la ora 17.00, Universitatea va întâlni pe teren propriu Steaua Bucureşti, echipă ce în etapa din weekend a câştigat surprinzător în faţa Timişoarei, la doar două zile distanţă de meciul jucat cu HC Vaslui.

Clasament play-out

1. Poli Timişoara                                            13        8          1          4          378 – 342        25
2. HC Vaslui                                                  12        8          1          3          331 – 318        25
3. Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu          13        5          1          7          320 – 327        16
4. CSU Suceava                                            13        4          2          7          338 – 360        14
5. Steaua Alexandrion Bucureşti                   13        4          1          8          323 – 343        12*