luni, 18 mai 2015 - Anul XX, nr. 112 (5924)

Rugby

CSM a pierdut la Năvodari, după ce a condus la pauză cu 6 – 0

Echipa de rugby seniori a Clubului Sportiv Municipal Suceava a ajuns la cinci meciuri pierdute din şapte disputate în acest sezon, ultimul eşec fiind înregistrat sâmbătă, la Năvodari, scor 9 – 32. Deşi în mod normal jucau în deplasare duminica, de această dată sucevenii au evoluat sâmbătă, şi asta pentru a ajunge la nunta colegului lor Marcel Creţuleac, al cărui naş a fost un alt jucător de bază al echipei, Ovidiu Bursuc.

Cu un lot din care au lipsit nu mai puţin de nouă jucători importanţi, sucevenii au făcut o primă repriză foarte bună, în care au reuşit să respingă cu succes atacurile gazdelor, ba chiar să marcheze şase puncte din două lovituri transformate de Octavian Scolobiuc. Elevii antrenorului Constantin Vlad au avut şi şansa unui eseu, iar la pauză conduceau cu 6 – 0. Deşi au fost în inferioritate după galbenul primit de Tepşanu, sucevenii au făcut un joc bun şi în prima jumătate a părţii secunde, dar schimbările făcute la pauză şi ieşirea lui Florea s-au cunoscut în ultima parte, când gazdele au revenit şi s-au distanţat. Chiar şi aşa, la scorul de 20 – 9 pentru Năvodari, sucevenii au culcat mingea în terenul de ţintă advers, dar arbitrul a considerat faza ca neconcludentă. Mai mult, în următoarea grămadă la 5 metri, mijlocaşul la deschidere advers a intervenit la balon înainte ca grămada să se termine, dar echipa sa doar a fost avertizată. Până la final, gazdele au mai marcat două eseuri şi au închis meciul la scorul de 32 – 9.

„Am făcut 60 de minute bune, dar pe final s-a cunoscut lipsa mai multor titulari, dar şi schimbările făcute. În ciuda absenţelor multiple am făcut o primă repriză foarte bună, mai ales în apărare, dar şi-n grămezile ordonate. Am sperat la un punct bonus când am marcat un eseu ce n-a fost validat deoarece arbitrul n-a văzut bine faza, iar mai apoi puteam să primim un eseu de penalizare, la greşelile oaspeţilor din apropierea butului lor. M-au surprins plăcut jucătorii tineri ce au ţinut locul titularilor şi sper ca-n etapa viitoare să câştigăm, deoarece am făcut multe jocuri bune, dar pe care le-am pierdut pe final”, a explicat antrenorul Constantin Vlad.

CSM Suceava a început meciul de la Năvodari cu un XV format din Lucaci, Octavian Scolobiuc, Croitoru, Dreliciuc, Ştefăniţă Rusu, Constantin Strugariu, Constantin Varvaroi, Lucian Strugariu, Tepşanu, Elisei, Gontineac, Ştefan Ştefăroi, Florea, Oanea şi Ştefancu. Pe parcursul partidei au mai intrat în teren Zup, Albu, Ionuţ Lupancu şi Alexandru Muraru, ultimii doi fiind la debut în meciurile de seniori, ambii fiind împrumutaţi de CSM Suceava la CSŞ Gura Humorului.

Clasamentul Diviziei Naţionale

1. CSM U 23 Bucureşti                     8          8          0          0          331 – 68          5pb      37
2. Rugby Club Bârlad                        7          6          1          0          201 – 68          4          30
3. CS Năvodari                                  8          6          1          1          183 – 86          4          30
4. CS Politehnica Unirea Iaşi             7          4          0          3          140 – 77          5          21
5. RCM Galaţi                                   7          3          0          4          114 – 154        2          14
6. CSM Bucovina Suceava                7          2          0          5          118 – 172        3          11
7. CS Ştiinţa Petroşani                       7          2          0          5          108 – 194        3          11
8. CSA Steaua U 23                          3          1          0          2          51 – 48            1          5
9. CSUAV Arad                                8          1          0          7          77 – 233          2          4
10. RC Stejarul Buzău                       8          1          0          7          80 – 303          0          4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSM a pierdut la Năvodari, după ce a condus la pauză cu 6 – 0.
 Vizualizări articol: 941 |