luni, 4 mai 2009 - Anul XIV, nr. 101 (4087)

Fotbal Club Cetatea

Meci interzis cardiacilor!

Chiar dacă au smuls în extremis un punct pe terenul principalei contracandidate în lupta pentru evitarea retrogradării, 2-2 la Roman, cu Ştiinţa, sucevenii au tot dreptul să fie nemulţumiţi de rezultatul final. Şi asta pentru că, în afara celor două momente de visare ale lui Roheţki, care s-au soldat cu tot atâtea goluri în poarta Cetăţii, partida a fost la cheremul fotbaliştilor pregătiţi de Ioan Radu. E drept, meteahnă mai veche, sucevenii nu au început să joace cu adevărat fotbal decât în al doisprezecelea ceas, după ce s-au văzut pentru prima oară conduşi pe tabela de marcaj.

Repriza întâi a fost una de angajament maxim din partea celor 22 de jucători, dar prea puţin spectaculoasă. Fotbaliştii pregătiţi de Marian Pană au fost primii care au încercat să dicteze ritmul partidei, însă apărarea suceveană excelent dirijată de Bernard şi Feraru a făcut faţă, fără probleme, dominării sterile a gazdelor.

Primele ocazii de gol ale întâlnirii au apărut abia spre mijlocul primei reprize, când Şuleru, Colban şi Coman le-au dat cât de cât emoţii celor doi portari.

Meciul avea însă să se anime brusc pe finalul primelor 45 de minute.

Mai întâi Roheţki a ieşit târziu dintre buturi şi nu a mai avut altă soluţie decât să-l faulteze în suprafaţa de pedeapsă pe I. Radu, penaltiul acordat corect de arbitru fiind transformat de Badea.

Din nefericire pentru noi, la faza imediat următoare centralul Miron din Bucureşti a închis ochii la o intervenţie neglijentă a goal-kepeerului Ştiinţei, Măcelaru, asupra lui Dumitru şi nu a arătat din nou punctul cu var, cum poate se impunea.

Ultima fază de gol a primei reprize i-a aparţinut aceluiaşi Dumitru, care a trimis o minge cu boltă de la 20 de metri, ce a şters transversala. Introducerea lui Celpan pe teren după pauză a avut darul să ordoneze jocul sucevenilor, care  a câştigat mai multă consistenţă în zona mediană.

Galben-albaştrii au început să-i toace tot mai mărunt pe adversarii lor, care după minutul 60 au început să dea semne vizibile de oboseală. În încercarea disperată de a apăra cu orice mijloace fragilul avantaj înscris pe tabela de marcaj, Marian Pană a renunţat la orice intenţii ofensive şi l-a trimis până şi pe masivul atacant Ion Coman să joace fundaş central.

Chiar şi aşa, ocaziile sucevenilor au început să se înmulţească şi să devină din ce în ce mai periculoase. Mai întâi Celpan a trimis un şut centrare care s-a scurs milimetric pe lângă poartă, după care Şuleru şi Feraru, şut violent în transversală de la 8 metri, au ratat incredibil egalarea, în aceeaşi fază. Minutele se scurgeau unul câte unul în defavoarea Cetăţii, timp în care gazdele renunţaseră demult să joace fotbal, limitându-se doar la fragmentări exasperante ale jocului şi simulări care i-au solicitat la maxim pe băieţii de la targă.

Ce s-a întâmplat însă în ultimele 10 minute de joc efectiv a fost de-a dreptul incredibil. Mai întâi Onciu a restabilit egalarea cu un şut pe jos de la 18 metri, dintr-o pasă venită de la „fratele” său Homneac. Sucevenii n-au apucat însă se bucure decât preţ de câteva secunde, pentru că gazdele au reacţionat aproape instantaneu. Roheţki a ezitat să iasă pe o centrare care a survolat careul său de 6 metri, iar balonul a ajuns dintr-un carambol la I. Radu, care a înscris cu tibia, din imediata apropiere a porţii.

Fotbaliştii lui Radu au marele merit că nu au abandonat lupta şi au crezut în şansa lor până la capăt. Nemaiavând ce pierde, s-au aruncat cu toţii în atac, iar Celpan a fost foarte aproape de egalare în minutul 90, numai că şutul său de la 30 de metri a nimerit încheietura barelor. Imediat, pe contraatac, gazdele au avut o şansă uriaşă să închidă meciul. Fotbaliştii lui Pană au scăpat pe un contraatac 3 contra 1, însă au preferat să complice inutil, prilejuindu-i lui Roheţki să intervină salutar. Portarul sucevean avea să transforme cu adevărat din demon în înger în minutul 94, când şi-a părăsit buturile pentru a da o mână de ajutor colegilor săi care forţau egalarea. Celpan a executat în stilu-i deja caracteristic o lovitură liberă, însă Măcelaru a  respins cu greu balonul în transversală. După câteva încercări nereuşite ale fundaşilor gazdelor de a îndepărta pericolul, mingea a ajuns la Roheţki. Goal-keeeperul sucevean i-a pasat cu capul lui Sevaciuc, care a intrat cu tot cu minge în poartă.

Aşa s-a scris istoria primului punct cucerit în deplasare de Cetatea în această ediţie de campionat, însă lupta pentru evitarea retrogradării este departe de a se fi încheiat. Nu mai departe de miercuri este programată o nouă încercare pentru suceveni, meciul de pe teren propriu cu Dunărea Galaţi.

Cetatea a evoluat în alcătuirea Roheţki – Feraru, Bernard, Sevaciuc – Azaharioaei, Romaniuc, Onciu, Bolohan (83 Homneac), Şuleru – Dumitru (50 Celpan), Colban (84 Negru).

Dinamo II – Dunărea Giurgiu                1-2

1.       Ceahlăul Piatra Neamţ                         24    17    3    4      40-13       54
2.       Delta Tulcea                                          24    16    3    5      41-17       51
3.       CSM Ploieşti                                        23    14    4    5      42-27       46
4.       Petrolul Ploieşti                                    24    10    6    8      34-26       36
5.       Progresul Bucureşti                              24    10    4    10    24-36       34
6.       Dunărea Galaţi                                      24    10    3    11    30-26       33
7.       Concordia Chiajna                               24    9      5    10    23-20       32
8.       CS Buftea                                              23    8      8    7      38-39       32
9.       FCM Bacău                                           24    9      5    10    23-34       32
10.    Dunărea Giurgiu                                   24    8      6    10    35-37       30
11.    FC Botoşani                                          24    9      3    12    39-45       30
12.    FC Snagov                                            24    8      5    11    36-45       29
13.    Dinamo II                                              24    8      5    11    32-44       29
14.    Sportul Studenţesc                               24    7      6    11    32-39       27
15.    Dunărea Giurgiu                                   23    7      6    10    33-36       27
16.    Ştiinţa Bacău                                         24    4      8    12    21-37       20
17.    Cetatea Suceava                                    24    5      4    15    22-37       19

- Forex Braşov s-a retras din campionat, iar Prefab Modelu s-a desfiinţat. Rezultatele celor două echipe au fost anulate!

- Progresul Bucureşti a fost retrogradată în Liga a IV-a şi va pierde toate meciurile pe care le mai are de disputat cu scorul de 3-0.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Meci interzis cardiacilor!.
 Vizualizări articol: 528 |