luni, 4 mai 2009 - Anul XIV, nr. 101 (4087)

Challenge Cup

Suceava, în finală!

Handbaliştii suceveni au făcut istorie în sala Mooshalle din Guemlingen, acolo unde a avut loc manşa a doua a semifinalei Challenge Cup cu Bern Muri. În faţa a trei sute de spectatori, 25 dintre aceştia fiind suceveni, elevii lui Petru Ghervan le-au predat o adevărată lecţie de handbal adversarilor elveţieni, pe care i-au „răpus” cu scorul de 34-26, o diferenţă mai mare chiar decât cea înregistrată în meciul din România, când sucevenii s-au impus doar cu 35-31.

Aşa cum era de aşteptat, confruntarea din Elveţia a început sub semnul echilibrului. În minutul 21, gazdele au reuşit să se distanţeze la două goluri, 9-7, dar n-avea să fie decât un foc de paie, pentru că „studenţii” au revenit rapid şi au egalat la 13, în minutul 26.

Ba, mai mult, sucevenii au concretizat prin Mitrea şi ultimul atac de care au beneficiat în prima repriză, reuşind astfel să intre la cabine cu un avantaj de un gol, 15-14.

În afara lui Bogdan Pralea, autor a şase intervenţii reuşite, în primele 30 de minute s-au mai remarcat Bibirig şi Adomnicăi, cu câte patru goluri înscrise.

Repriza a doua a arătat o echipă suceveană dezlănţuită, care a intrat pe teren hotărâtă să reteze din start elanul eleveţienilor. „Studenţii” au apăsat pedala de acceleraţie atât de tare, încât jucătorilor lui Peter Bachmann le-a fost din ce în ce mai greu să menţină ritmul năucitor impus de ai noştri.

Astfel, avansul sucevenilor a început să crească neîncetat, odată cu trecerea timpului. La jumătatea reprizei secunde tabela de marcaj indica deja o diferenţă de 5 goluri în favoarea sucevenilor, 24-19, şi era clar că numai o minune îi mai poate opri pe bucovinenii noştri din drumul spre finală. În minutul 55, avansul crescuse deja la 9 goluri în favoarea formaţiei vizitatoare, 31-22 şi calificarea în ultimul act al competiţiei nu mai putea fi ratată.

Finalul s-a jucat cu galeria suceveană în delir numărând ultimele secunde ale unui meci istoric, care a parafat prima calificare a unei echipe româneşti într-o finală de cupă europeană.

În partida de ieri, golurile sucevenilor au fost marcate de Bibirig 4, Tcaciuc 2, Bursuc 2, Chiruţ 6, Adomnicăi 8, Ţuţu 4, Mitrea 4, Dospinescu 2, Ignat 2. De la Bern Muri, cel mai bun marcator a fost Scwander, autor a nu mai puţin de 9 goluri!

La meci a fost prezent şi ambasadorul României în Elveţia, care la finalul întâlnirii i-a felicitat pe suceveni pentru performanţa obţinută.

Cu Reşiţa în finală

CS Universitatea Suceava va întâlni în finala Cupei Challenge formaţia UCM Reşiţa, care ieri a învins gruparea turcă Beşiktaş Istanbul. Prima manşă a finalei va avea loc la Reşiţa pe 23-24 mai, iar returul la Suceava, pe 30-31 mai.

Echipa antrenată de Aihan Omer va disputa a treia finală consecutivă a Challenge Cup, primele două jucate fiind câştigate de asemenea de UCM Reşiţa. În handbalul masculin românesc este prima finală de cupă europeană ce va fi disputată, după cea feminină de acum câteva sezoane dintre Rulmentul Braşov şi Tomis Constanţa.

Ghervan: „N-au ţinut pasul cu noi din punct de vedere fizic”

La finalul întâlnirii, Petru Ghervan a făcut o radiografie a confruntării cu Bern Muri. „Am abordat meciul mult mai bine tactic. Elveţienii au crezut încă de la început că pot întoarce rezultatul, s-au aruncat peste noi, dar am ştiut să-i temperăm. Nu au mai avut eficienţă în atac. Cred că marele nostru noroc a fost faptul că am câştigat la Suceava. La adăpostul celor patru goluri din tur, am avut liniştea pentru a clădi această victorie. În partea a doua, nu au mai putut ţine pasul cu noi nici măcar din punct de vedere fizic”, a declarat profesorul Ghervan.

În finală va fi un duel nu doar între două echipe româneşti, ci şi între antrenorii de la naţionala masculină. „Asta e o dovadă că Aihan Omer nu s-a înşelat atunci când a alcătuit colectivul naţionalei”, a punctat Ghervan, secund la prima reprezentativă.

Omer: „Vrem să câştigăm a treia finală”

Antrenorul echipei de handbal masculin UCM Reşiţa, Aihan Omer, a declarat ieri, pentru Mediafax, că felicită Universitatea Suceava pentru calificarea în finala Challenge Cup, dar că îşi doreşte trofeul.

„Foarte frumos că s-au calificat şi mai ales că au obţinut o victorie la 8 goluri pe terenul elveţienilor. E o premieră în handbalul masculin românesc, din care va câştiga România, dar noi ne dorim să câştigăm a treia finală. Va fi un duel foarte echilibrat şi pentru noi nu va fi deloc uşor, jucând al doilea meci în deplasare", a declarat antrenorul reşiţenilor, Aihan Omer, pentru Mediafax.

Cele două formaţii şi-au devansat meciul direct de Liga Naţională, din etapa a XXV-a, din 6 mai pe 5 mai, astfel că va exista o avanpremieră la finala Challenge Cup.

„Va fi altă miză la acest meci de campionat. Din păcate, nici finala nu prea va arăta ca o finală de cupă europeană, pentru că ne cunoaştem foarte bine, dar asta e! Aşa a fost să fie şi trebuie să ne bucurăm că ne-am calificat în finală”, a mai spus Aihan Omer.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Suceava, în finală!.
 Vizualizări articol: 759 |