Elevi de 10

14 elevi din județ, recompensați financiar pentru rezultatele de la examenele naționale



14 elevi suceveni care au obținut medii maxime la evaluarea națională, de la finalul clasei a VIII-a, și la examenul de bacalaureat vor primi, din partea Guvernului, stimulente financiare în valoare de 1.000, respectiv 3.000 de lei.
Potrivit unui comunicat publicat de Ministerul Educației, „absolvenții care au obținut media 10 la evaluarea națională și la examenul național de bacalaureat (inclusiv sesiunea specială și bacalaureatul bilingv) din acest an vor primi stimulente financiare, în semn de apreciere a performanțelor realizate”.
La nivel național, vor beneficia de aceste stimulente 345 de absolvenți de clasa a VIII-a care au finalizat evaluarea națională cu media 10, respectiv 139 de absolvenți de clasa a XII-a care au încheiat cu media generală 10 examenul de bacalaureat, sesiunea iunie-iulie.
În județul nostru, 12 elevi au fost notați doar cu note de 10 la examenul de final de gimnaziu, iar două eleve au media 10 la bac.
Cu 10 pe linie la evaluarea națională figurează: George Cosmin Cîrlan, Sabin Doboș și Cătălina Gabor (Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava), George Matei Volanschi, Diana Maria Dan și Adrian Diaconița (Școala Gimnazială „Teodor Balan” Gura Humorului ), Eduard Valentin Dumitrescul și Sabina Maria Iacoban (Colegiului Național „Ștefan cel Mare” Suceava), Maria Andoni (Școala Gimnazială Nr. 8 Suceava), Nicoleta Ofelia Ceocan (Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava), Alexandru Marian Pîrvu (Colegiul Național „Mihai Eminescu” Suceava) și Alexia Ianoș (Școala Gimnazială Nr. 10 Suceava).
La bacalaureat au media 10 elevele Andra Tofan, de la Colegiul Național „Petru Rareș”, și Cosmina Maria Hrițuc, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”.
În 2017, zece elevi din județ au primit stimulente financiare pentru media maximă la examenele naționale. Nouă au primit banii pentru rezultatul de la examenul de ”capacitate”, iar unul pentru media 10 la bac.
Ministerul Educației mai arată că susținerea copiilor și tinerilor capabili de performanțe școlare înalte este un obiectiv al politicilor educaționale promovate de Guvern, fiind prevăzute măsuri pentru dezvoltarea și implementarea programelor de stimulare a performanței adresate elevilor cu potențial deosebit.



Recomandări

Elevă transportată la spital după ce a leșinat în timpul probei de limba română, la evaluarea națională

Elevă transportată la spital după ce a leșinat în timpul probei de limba română, la evaluarea națională
Elevă transportată la spital după ce a leșinat în timpul probei de limba română, la evaluarea națională

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”
Andrei Tărâță, șef de promoție la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri: „Succesul este alinierea perfectă dintre valorile mele morale și acțiunile mele zilnice”

Ecaterina Lăzăroi, șefă de promoție cu media 10 la Școala Gimnazială „Constantin Blănaru” din Cornu Luncii

Ecaterina Lăzăroi, șefă de promoție cu media 10 la Școala Gimnazială „Constantin Blănaru” din Cornu Luncii
Ecaterina Lăzăroi, șefă de promoție cu media 10 la Școala Gimnazială „Constantin Blănaru” din Cornu Luncii