Un sucevean prins beat la volan, după ce a intrat cu mașina în șanț, dus pentru 24 de ore de arest la Vaslui



Un sucevean prins beat la volan, după ce a intrat cu mașina în șanț, dus pentru 24 de ore de arest la Vaslui
Un sucevean prins beat la volan, după ce a intrat cu mașina în șanț, dus pentru 24 de ore de arest la Vaslui

Polițiștii de la Dolhasca au continuat cercetările cu privire la un șofer depistat băut după o anchetă destul de complexă, conducătorul auto intrând cu mașina în șanț, plecând de la fața locului și fiind depistat după aproape două ore. După ce la dosar s-a completat probatoriul cu privire la calculul retroactiv al alcoolemiei, inculpatul a fost pus sub acuzare și i s-a emis ordonanță de reținere în arest. Singurul loc disponibil a fost găsit în arestul preventiv de la Vaslui.

De aproape doi ani de zile, arestul Poliției Județene este în lucrări de modernizare, iar conducerea Inspectoratului de Poliție Județean Suceava face eforturi mari pentru a găsi loc într-un centru de arest, ajungând cu cei privați de libertate chiar și pe la Cluj sau Tulcea, chiar de a fost vorba doar de 24 de ore de arest.

Revenind la acest caz, pe 21 ianuarie, un autoturism Skoda Octavia s-a răsturnat în șanț, pe raza satului Gulia, oraș Dolhasca.

Șoferul a fost depistat de polițiști la aproximativ o oră și 45 de minute de la evenimentul rutier, în centrul orașului Dolhasca. El a declarat că a băut după ce a intrat cu mașina în șanț, declarație care nu poate fi luată în considerare, după modificarea Codului Penal, totodată fiind contrazisă de probatoriu.

Conform buletinelor de analiză ajunse la dosar, șoferul, Cătălin A., din municipiul Suceava, avea o alcoolemie de 2,61 la mie, proba I, respectiv 2,43 la mie, proba II.

Având în vedere alcoolemia mare, gradul ridicat de pericol și faptul că suspectul nu a recunoscut comiterea faptei, polițiștii și procurorul de caz de la Fălticeni au stabilit că se impune luarea unei măsuri restrictive.

După completarea probatoriului, pe 27 ianuarie, inculpatul a fost reținut în arest pentru 24 de ore, fiind condus sub escortă în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Vaslui.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României

Închisoare pentru un șofer beat care a provocat un accident grav și a fugit. Daune mici acordate pentru victima care a fost la un pas de moarte

Au venit din Timiș la o nuntă în Suceava și au ajuns pe pat de spital, cu leziuni grave, după ce un șofer beat le-a izbit mașina
Au venit din Timiș la o nuntă în Suceava și au ajuns pe pat de spital, cu leziuni grave, după ce un șofer beat le-a izbit mașina