Accident

Un șofer beat s-a „înfipt” cu mașina într-un șanț



Un bărbat în vârstă de 30 de ani, aflat în stare avansată de ebrietate, a intrat cu mașina într-un șanț adânc de 3 metri. Spre fericire, impactul nu a fost unul foarte violent, doar unul dintre pasagerii din mașină suferind răni ușoare. Totul s-a întâmplat sâmbătă, în jurul orelor 16.30, pe DJ 290, pe raza comunei Verești. La acea oră, Cristi D., în vârstă de 30 de ani, din comuna Fântânele, se deplasa pe drumul județean la volanul unei Dacii. Din cauza neatenției și a aburilor alcoolului, șoferul a pierdut controlul asupra direcției de mers și s-a răsturnat în șanțul de pe marginea drumului. În ciuda adâncimii șanțului, șoferul a scăpat fără nici o leziune, doar pasagerul din dreapta, Cornel N., în vârstă de 33 de ani, și el din Fântânele, suferind răni ușoare. În urma verificărilor cu aparatul etilotest s-a stabilit că în momentul producerii accidentului șoferul avea o concentrație de 0,86 mg/l alcool pur în aerul expirat. În altă ordine de idei, în aceeași zi, în jurul orelor 23.30, un alt accident rutier avea să se petreacă pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 din municipiul Suceava. La acea oră, Dan C., în vârstă de 22 de ani, din Botoșani, aflat la volanul unui Mercedes, a adormit la volan, părăsind partea carosabilă și oprindu-se pe un teren viran. Viorel C., în vârstă de 47 de ani, din Botoșani, pasager în mașină, a suferit răni pentru care necesită în jur de 25-30 de zile de îngrijiri medicale. Șoferul a scăpat fără răni, fiind salvat de centura de siguranță.



Recomandări

15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro

15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro
15 ani de închisoare pentru un sucevean implicat într-un transport de cocaină și de canabis de 150.000 de euro

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate