Reprezentanți a nu mai puțin de zece societăți de transport public local, inclusiv din Suceava, au protestat vineri, în semn de solidaritate cu colegii lor din Brăila, pentru a atrage atenția că munca, discriminarea, disprețul și cei care le susțin nu mai pot fi tratați cu indiferență.
Sub sigla Transurban Romania s-au adunat reprezentanți ai transportului public din Arad, Timișoara, Ploiești, Galați, Suceava, Constanța, Oradea, Vaslui, Cluj, București pentru a transmite un mesaj ferm și fără echivoc: ”Austeritatea nu este soluția! Munca nu mai poate fi ignorată!”
”Luptăm pentru echitate, stabilitate și o viață demnă pentru fiecare salariat din transportul local. Nu cerem privilegii, cerem respect pentru cei care țin România în mișcare, zi de zi!. Cerem salarii corecte, respect și recunoaștere pentru munca grea, plină de responsabilitate pe care o prestăm. Pentru noi fiecare călător contează, nu conducem doar un autobuz, ci purtăm în fiecare zi responsabilitatea pentru siguranța a zeci de vieți”, au transmis reprezentanții Sindicatului liber Autobuzul Suceava.
Salariații din transportul public sunt afectați direct prin înghețarea drepturilor salariale stabilite anterior, în urma negocierilor colective directe, reducând semnificativ motivația angajaților și securitatea lor economică, ce afectează funcționarea unui serviciu public esențial.






