Alcoolemie imensă pentru un șofer care circula în miez de zi pe artera principală a Sucevei



Alcoolemie imensă pentru un șofer care circula în miez de zi pe artera principală a Sucevei
Alcoolemie imensă pentru un șofer care circula în miez de zi pe artera principală a Sucevei

Un șofer pericol public, cu o alcoolemie foarte ridicată, a fost oprit de un echipaj de la Biroul Rutier Suceava, care acționa în după-amiaza zilei de joi, pe artera principală a Sucevei.

În jurul orei 16.10, patrula l-a oprit pe șoferul unui Volkswagen Passat, care se deplasa pe Calea Unirii din municipiul Suceava, direcția de mers spre Iulius Mall, acesta trăgând pe dreapta în stația de autobuz din zona Complexului Sportiv „Unirea”.

Polițiștii au constatat în scurt timp că cel de la volan mirosea a alcool.

Bărbatul în vârstă de 44 de ani, din satul sucevean Bălăceana, a fost testat pe loc, rezultând concentrația de 1,45 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost condus de polițiști la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, unde i-au fost prelevate probe biologice.

Raportat la rezultatul din aerul expirat, alcoolemia din sânge a șoferului pericol public se va apropia probabil de valoarea de 3 la mie, ori va fi chiar peste aceasta.

Și la Rădăuți, tot în partea a doua a zilei de joi, pe strada Piața Unirii, un echipaj format din polițist și jandarm a depistat un alt șofer de VW băut, cu o alcoolemie mai mică, doar dacă ne raportăm la alcoolemia primului șofer.

Conducătorul auto oprit la Rădăuți avea concentrația de 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat, și în cazul său alcoolemia încadrându-se la infracțiunea de ,,conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”.



Recomandări

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate
Un șofer băut a intrat cu mașina într-un autoturism staționat, iar apoi s-a oprit într-un stâlp de electricitate

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112