Trei autovehicule care figurau ca furate din străinătate au fost găsite în județul Suceava.
Două dintre acestea au fost oprite în trafic de polițiștii de frontieră la Solca.
Cele două autoturisme erau conduse de doi suceveni, unul în vârstă de 24 de ani și celălalt de 32 de ani.
Din verificări, s-a constatat că mașinile, care erau înmatriculate în Polonia, figurau ca furate din această țară.
Autoturismele, estimate la o valoare de aproximativ 340.000 de lei, au fost indisponibilizate.
Polițiștii de frontieră au procedat în mod similar și în cazul unui autoturism în valoare de 131.000 de lei care figura ca furat din Italia.
Autoturismul se afla pe o platformă tractată de o mașină care a ajuns în Punctul de Trecere a Frontierei Siret cu intenția de a ajunge în Ucraina.
La volan se afla un cetățean român, de 34 de ani, iar mașina furată avea numere de Ungaria.
Din verificări, s-a constatat că seria motorului și cea poansonată pe cutia de viteze a autoturismului transportat pe platformă aparțineau unui alt vehicul.
Toți cei trei șoferi sunt cercetați acum pentru comiterea infracțiunii de tăinuire.






