Schimbare de destinație

Străzile Aleea Nucului și Libertății au fost transformate oficial în parcări



Aleea Nucului
Aleea Nucului

Închiderea circulației rutiere și interzicerea parcării mașinilor pe esplanada modernizată din fața Palatului Administrativ, transformată în pietonal, în continuarea celui de la km 0 al Sucevei, a fost urmată de o nouă decizie de Consiliu Local, prin care două străzi au fost transformate în parcări.
Decizia deliberativului local, aprobată cu 12 voturi „pentru”, 9 împotrivă și o abținere, vizează schimbarea destinației sectorului de stradă de pe Aleea Nucului (cuprins între esplanada centrală și strada Vasile Bumbac) și a străzii Libertății, aflate de o parte și de alta a Palatului Administrativ, astfel încât acestea să poată fi utilizate ca parcare de cele două instituții.
Certificatul de urbanism emis în acest sens, pentru terenul în suprafață de 822 mp – Aleea Nucului și cel de 608 mp de pe strada Libertății, atestă că ambele sunt domeniu public, proprietate a municipiului Suceava, cât și faptul că pentru schimbarea destinației nu este necesară emiterea unei autorizații de construire și/sau desființare, decât dacă sunt necesare lucrări de construcții.
Mai mult, pentru schimbarea destinației terenului, din stradă în parcare, nu este necesar avizul Poliției Rutiere.
Unii consilieri locali au întrebat ce se întâmplă cu cei care locuiesc în zonă și care parcau până acum mașinile personale pe locurile de parcare existente, pe trotuarele și pe calea de rulare a celor două străzi, în condițiile în care acum destinația principală a acestor spații este de parcări pentru cele două instituții care funcționează în Palatul Administrativ – Prefectura și Consiliul Județean.
„Soluții există. Deja, după ora 16.00, locurile de parcare cu taxă de pe strada Vasile Bumbac sunt gratuite. Ca perspectivă, după ora 16.00 va fi permis accesul și pe spațiile alocate celor două instituții, care au nevoie de locuri de parcare pentru mașinile proprii, cât și pentru cei care vin aici în delegații oficiale etc. Cât despre bariera despre care se spune că ar fi montată ilegal, noi am plătit amenzile primite, le-am contestat în instanță și sperăm că o să câștigăm”, a declarat primarul Ion Lungu.
Intenția anunțată a conducerii Primăriei Suceava de a închide două străduțe din zona centrală, situate în vecinătatea Palatului Administrativ, și de a le transforma în parcări, pentru Prefectură și Consiliul Județean, a stârnit nemulțumirea oamenilor care locuiesc în imobilele din vecinătate, care au transmis o scrisoare de protest.
Demersul lor nu a fost suficient pentru a opri transformarea celor două străduțe, dar a fost luat în calcul de conducerea municipalității, pentru a le permite accesul locuitorilor din zonă la locurile de parcare libere, după ora 16.00.


Strada Libertății
Strada Libertății
Aleea Nucului
Aleea Nucului


Recomandări

Peste 500 de artiști din țară și străinătate vin la Rădăuți, la Festivalul Internațional de Folclor „Arcanul”

Peste 500 de artiști din țară și străinătate vin la Rădăuți, la Festivalul Internațional de Folclor „Arcanul”
Peste 500 de artiști din țară și străinătate vin la Rădăuți, la Festivalul Internațional de Folclor „Arcanul”

Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei

Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei
Voievozii care au zidit Țara Moldovei prin credință, curaj și înțelepciune au fost pomeniți în Cetatea de Scaun a Sucevei

Vrafuri de hârtii și avize juridice pentru a restitui sucevenilor sume între 1,90 și 10 lei

Restituirile pe care trebuie să le facă Primăria Suceava pentru garajele demolate, conform legislației, arată că instituția cheltuiește mult mai mult pe hârtie, dosare, timp de lucru și logistica ședințelor decât sumele derizorii pe care trebuie să le dea înapoi oamenilor
Restituirile pe care trebuie să le facă Primăria Suceava pentru garajele demolate, conform legislației, arată că instituția cheltuiește mult mai mult pe hârtie, dosare, timp de lucru și logistica ședințelor decât sumele derizorii pe care trebuie să le dea înapoi oamenilor

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”