Primarul Sucevei a participat la conferința „Orașe Durabile 2021”, la Ambasada Franței



Ion Lungu la Ambasada Franței
Ion Lungu la Ambasada Franței

Primarul municipiului Suceava, Ion Lungu, a participat la conferința „Orașe Durabile 2021”, la invitația Ambasadei Franței din România. Conferința a fost organizată de Ambasada Franței în colaborare cu Camera Franceză de Comerț și Industrie în România.
Lungu a declarat că a avut o intervenție cu tema „Energie eficientă – reziliență și flexibilitate pentru energie verde”, în care a prezentat investițiile și proiectele municipalității în domeniile transport electric, reabilitare iluminat public, încălzire pe biomasă, reabilitarea din punct de vedere energetic a clădirii Primăriei municipiului Suceava, colectare deșeuri etc.
„Au fost apreciate în mod deosebit realizările municipalității în domeniul transportului electric, fiind singurul oraș din țară care va avea transport electric integrat, cu poluare zero”, a afirmat primarul Ion Lungu. El a mai spus că municipalitatea va depune un proiect pe energie verde pentru finanțare cu fonduri franceze.



Recomandări

Primarul din Șcheia, Cristinel Burac, anunță investiții de peste 36 de milioane de lei în comună, cu alocări substanțiale pentru drumuri și utilități publice

Primarul din Șcheia, Cristinel Burac, anunță investiții de peste 36 de milioane de lei în comună, cu alocări substanțiale pentru drumuri și utilități publice
Primarul din Șcheia, Cristinel Burac, anunță investiții de peste 36 de milioane de lei în comună, cu alocări substanțiale pentru drumuri și utilități publice

Conferința internațională „Development and Application Systems” revine la USV, în cadrul celei de-a XVIII-a ediții

Conferința internațională „Development and Application Systems” revine la USV, în cadrul celei de-a XVIII-a ediții
Conferința internațională „Development and Application Systems” revine la USV, în cadrul celei de-a XVIII-a ediții

Peste 900 de participanți la TILIA – Summitul Orașelor din România, într-o dezbatere despre viitorul orașelor

Peste 900 de participanți la TILIA – Summitul Orașelor din România, într-o dezbatere despre viitorul orașelor
Peste 900 de participanți la TILIA – Summitul Orașelor din România, într-o dezbatere despre viitorul orașelor